Home / SLOVENSKO / Psy a mačky by mali mať väčšiu ochranu pred týraním, páchatelia budú stíhaní pre spracovanie ostatkov

Psy a mačky by mali mať väčšiu ochranu pred týraním, páchatelia budú stíhaní pre spracovanie ostatkov

17.2.2023 (SITA.sk) – Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania novelu Trestného zákona.

Cieľom je upraviť trestnú zodpovednosť fyzických osôb, ktoré usmrtia spoločenské zviera – psa a mačku za účelom ich ďalšieho spracovania a získania produktov z nich, najmä mäsa, masti, kože či kožušiny.

Zákon reaguje na zistenia orgánov

Návrh do parlamentu predložili poslanci hnutia Sme rodina Petra Krištúfková, Jozef Šimko, Igor Kašper a predseda NR SR Boris Kollár.

„Návrh reaguje na zistenia orgánov činných v trestnom konaní, keď v súčasnosti právna úprava Trestného zákona síce umožňuje trestne stíhať páchateľa za týranie, nerieši však prípady, keď páchateľ s protiprávne usmrteným spoločenským zvieraťom ďalej nakladá, a to na účely spracovania jeho ostatkov,“ uviedli v návrhu predkladatelia.

Zvýšenie ochrany niektorých zvierat

Taktiež sa navrhuje zvýšiť trestnoprávna ochrana zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely.

„Niektoré druhy zvierat, najmä psy, kone a mačky sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely. Ide o činnosti časovo, odborne i finančne náročné, na ich výkon musia mať zvieratá špeciálnu prípravu,“ tvrdia navrhovatelia.

Viac k témam: Mŕtve zvieratá, Novela Trestného zákona, pozostatky, Týranie zvierat
Zdroj: SITA.sk – Psy a mačky by mali mať väčšiu ochranu pred týraním, páchatelia budú stíhaní pre spracovanie ostatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Operácia v Nemocnici Bory je realitou aj pre poistencov a poistenky Unionu

Možnosť hospitalizácie v Nemocnici Bory majú aj poistenci a poistenky Unionu. Vedenie Union zdravotnej poisťovne potvrdilo, že zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s Nemocnicou Bory je už od začiatku mája rozšírená aj o lôžkovú zdravotnú starostlivosť.

Jeden komentár

  1. ja som bez mihnutia oka ZA!!!…vsetkych tych netvorov, ktori ublizuju zvieratam treba prisne potrestat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *