Home / SVET / Nový balík sankcií Európskej únie voči Rusku zakáže aj vývoz toaliet, bidetov a ďalších tovarov

Nový balík sankcií Európskej únie voči Rusku zakáže aj vývoz toaliet, bidetov a ďalších tovarov

16.2.2023 (SITA.sk) – Nový balík sankcií Európskej únie, ktoré majú oslabiť ruskú vojenskú mašinériu, zahŕňajú aj symbolický tovar neovplyvňujúci strategické odvetvia. Ako referuje web Ukrajinská pravda, medzi tovary, ktoré sa už nebudú môcť vyvážať do Ruska, patria aj toalety.

Balík v hodnote 11 miliárd eur

Hlavným cieľom ďalšieho balíka sankcií v hodnote 11 miliárd eur ročne je zastaviť predaj high-tech tovaru, ktorý možno použiť v ruských zbraňových systémoch.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na sankčnom zozname sa bude nachádzať elektronika, lasery, rádiové zariadenia, softvéry, avionika, námorné kamery či vzácne nerasty.

Okrem týchto vecí budú na zozname i spomenuté toalety, bidety, cisterny, bojlery a podobné zariadenia, ďalej vysokozdvižné vozíky, stroje na triedenie pošty, komíny, tehly či pneumatiky.

Putin neprispel k zlepšenie životov

Práve toalety sa stali symbolickými, keď ich ruskí vojaci začali kradnúť pri inváziách do iných krajín – najskôr v Gruzínsku 2008 a teraz aj na Ukrajine.

Krádeže tejto bežnej sanity poukazujú na skutočnosť, že 24-ročné vládnutie ruského vodcu Vladimira Putina neprispelo k zlepšeniu životov obyčajných Rusov a v priemere jeden z piatich domov v krajine ani v roku 2023 nemá ani základné vybavenie.

Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa stal pamätným výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý povedal: „Rusi kedysi vravievali, že ich najväčším snom je vidieť Paríž a zomrieť, no dnes je to inak – ich snom ukradnúť záchodovú misu a zomrieť.“

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Nový balík sankcií Európskej únie voči Rusku zakáže aj vývoz toaliet, bidetov a ďalších tovarov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Premiér Fiala sa v Bielom dome stretol s prezidentom Bidenom, ich hlavnou témou bola pomoc Ukrajine (foto)

Česko začalo medzinárodnú iniciatívu na kúpu delostreleckej munície pre ukrajinské sily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *