Home / SLOVENSKO / Remišová informovala, že v tomto roku plánujú vyhlásiť výzvy na čerpanie nových eurofondov za takmer šesť miliárd eur

Remišová informovala, že v tomto roku plánujú vyhlásiť výzvy na čerpanie nových eurofondov za takmer šesť miliárd eur

16.2.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 16. februára o 15:33

V rámci hlavného eurofondového Programu Slovensko pre nové programové obdobie 2021 až 2027 majú v aktuálnom roku vyhlásiť spolu 138 výziev v celkovom objeme 5,8 miliardy eur. Žiadatelia sa tak budú môcť postupne uchádzať o tieto prostriedky na realizáciu svojich projektov.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) po zasadnutí Monitorovacieho výboru pre Program Slovensko vo štvrtok informovala, že tohtoročné plánované výzvy predstavujú 46 % z celkového balíka nových eurofondov za takmer 13 miliárd eur.

Sociálna oblasť

Prvé výzvy vyhlásia onedlho na podporu škôl, rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy, zvýšenie zamestnanosti, ochranu prírody a obnoviteľné zdroje energie.

„Celkovo pôjde do vzdelávania výrazný balík finančných prostriedkov. Dve miliardy eur pôjdu na sociálnu oblasť a vďaka tomu, že sme presadili v Bruseli presun eurofondov na podporu pracovných miest, nezamestnanosť máme rovnakú ako pred pandémiou,“ povedala Remišová. Za veľmi dôležité označila dosiahnutie čo najväčšej energetickej bezpečnosti, výzvy budú v tomto roku aj na zatepľovanie bytových domov, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale aj na zníženie investičných dlhov vo vodovodoch a kanalizáciách, ktoré chýbajú v stovkách obcí.

„Obrovská výzva sú environmentálne záťaže ešte z čias komunistov, predchádzajúce garnitúry sa na ne úplne vykašľali,“ podotkla ministerka a ako príklad uviedla znečistené prostredie v Strážskom, na čo tiež pôjdu eurofondy.

Priority a slabiny

Na vedu, výskum, vzdelávanie a inovácie podľa ministerky už tento rok pôjde viac ako miliarda eur, čo je priorita. Za slabinu označila aj cesty, ktoré sú zanedbané, pričom vyše štyritisíc kilometrov regionálnych ciest je v zlom stave, čo brzdí rozvoj regiónov.

„V Bruseli sa nám podarilo presadiť, aby sme investovali peniaze aj do ciest druhej a tretej triedy. Tieto cesty za posledných dvadsať rokov už sme mali mať opravené, v havarijnom stave sú niektoré mosty,“ podotkla Remišová. Ešte v aktuálnom roku vyhlásia výzvy na rekonštrukciu a modernizáciu ciest všetkých kategórií, na železnice, mestskú hromadnú dopravu, cyklotrasy za takmer pol miliardy eur. Na podporu služieb samospráv a mimovládne organizácie má ísť v tomto roku 12 miliónov eur.

„Chceme, aby sme nové programové obdobie hneď od začiatku naštartovali dobre. Po dvoch obdobiach, kedy sa za vlád Smeru eurofondy stali synonymom byrokracie, korupcie a škandálov, sme zmenili celý systém,“ vyhlásila Remišová. Eurofondy podľa nej musia fungovať v prospech občanov a nie pre rôznych oligarchov.

Posldená investičná príležitosť

„A o tom je aj najväčšia reforma eurofondov v histórii Slovenska, je to vlastne jediná reforma, ktorá bola kompletne spustená aj dokončená,“ uviedla ministerka s tým, že presvedčiť Brusel o našich prioritách nebolo ľahké a sú za tým roky práce. Nové eurofondy a Program Slovensko pre našu krajinu označila za možno poslednú veľkú investičnú príležitosť, ako sa skokovo posunúť vpred.

Európska komisia už uhradila Slovensku z nových eurofondov prvé zálohové platby, ministerstvo investícií získalo na ním riadený Program Slovensko a dva programy Interreg pre cezhraničnú spoluprácu Slovenska s Českom a Poľskom spolu takmer 190 miliónov eur. Eurokomisia schválila aj platbu vo výške 900-tisíc eur pre Program Interact v gescii Bratislavského samosprávneho kraja.

Viac k témam: Eurofondy, Ministerka investícií, Program Slovensko
Zdroj: SITA.sk – Remišová informovala, že v tomto roku plánujú vyhlásiť výzvy na čerpanie nových eurofondov za takmer šesť miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd sa bude opäť zaoberať prípadom expolicajta Kučerku

Expolicajt Marián Kučerka sa opakovane nedostavil na zasadnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *