Home / EKONOMIKA / Chcú liberáli vyhladovať DETI ? SaS je proti OBEDOM pre DETI zadarmo

Chcú liberáli vyhladovať DETI ? SaS je proti OBEDOM pre DETI zadarmo

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje návrh opätovne zaviesť obedy zadarmo pre všetkých za populistický a predvolebný ťah.

„Nie sme za plošnú pomoc, ktorá predstavuje vyhadzovanie peňazí. Sme za cielenú pomoc tým, ktorí to potrebujú. Súčasné nastavenie dotácie na obedy nie je ideálne, ale dôležitým aspektom je, aby zostala táto pomoc cielená na deti zo sociálne najslabších skupín. A ak sú financie navyše, poďme sa rozprávať o ďalších skupinách ohrozených chudobou- napríklad rodiny jedného rodiča. Nevidíme však priestor, aby sa obedy zadarmo rozšírili plošne pre všetkých,“ uviedla poslankyňa NRSR za SaS Vladimíra Marcinková.

Podľa strany SaS je však zrejmé, že po prijatí dvojnásobného daňového bonusu pre rodiny s deťmi nie je dostatok financií na plošné obedy zadarmo. „Návrh, ktorý predkladá Sme rodina spolu s Hlasom, je populistický a predvolebný aj preto, že to bol minister Milan Krajniak, ktorý tiež obhajoval efektívne využitie zvýšenia daňového bonusu miesto obedov zadarmo,“ doplnil poslanec Peter Cmorej.

Poslankyňa NR SR za SaS Jarmila Halgašová naopak apeluje na čiastočné zabezpečenie pokrytia zo strany ministerstva financií už aj tak teraz vysokých nákladov na prípravu školských obedov. „Kvalita obedov klesá priamoúmerne s rastúcimi cenami surovín. Ak chceme, aby sa naše deti stravovali zdravo a kvalitne, tak tento problém obedy zadarmo nevyriešia, práve naopak,“ hovorí Halgašová.

Vladimír Ledecký taktiež pripomína skutočnú realitu „obedov zadarmo“ v niektorých regiónoch. „Som presvedčený, že pri obedoch zadarmo treba myslieť najmä na najzraniteľnejšie skupiny detí. Rovnako je potreba zamerať sa na školské stravovacie zariadenia v regiónoch, ktoré nedokážu deťom zabezpečiť varenú stravu. Výsledkom obedov zadarmo je tak v mnohých prípadoch suchý rožok so salámou. To je problém, ktorý treba riešiť,“ uzavrel poslanec SaS.

Matovičov poslanec Gyimesi György kritizuje SAS.

 

Obedy pre deti zadarmo navrhuje Kollárova poslankyňa Krištúfková.

Viac o tom píšeme aj TU.

Obedy zadarmo pre deti zaviedla FICOva vláda v roku 2019 (viac aj TU) a v roku 2020 ich zrušila vláda I. Matoviča.

Zdroj: TU a TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOK: KOTLEBov CIGÁŇ volí HARABÍNa. PENIAZE sľubuje svojím súkmeňovcom

Známy cigánsky podporovateľ extrémistu Mariána Kotlebu, Marek Baláž zmenil stranícke tričko a začal najnovšie podporovať …

Jeden komentár

  1. zijem sam, penziu necelch 5OO eur, mam troch kamosov psika, macku a kocura a im som povedal opakovane, ze pokial ja budem zit budu mat plne misty zradla aj keby ja som nemal co jest a funguje to, nehladuje nikto z nas…neviem preco nieco taketo nemozu povedat rodicia svojim detom a drzat sa tychto svojich slov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *