Home / SVET / Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov

Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov

13.1.2023 (Webnoviny.sk) – V uplynulom roku na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) zaznamenali zhruba 330-tisíc nelegálnych prechodov. Na základe predbežných výpočtov o tom v piatok informovala Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Je to najvyšší počet od roku 2016.

Takmer polovica z vlaňajších pokusov o nelegálny vstup na územie Únie sa uskutočnila po zemi cez západný Balkán. Vzrástol počet ľudí, ktorí sa vydali do EÚ po Stredozemnom mori. Napríklad v centrálnom Stredomorí sa počet pokusov medziročne zvýšil o zhruba 50 percent a vo východnej časti Stredozemného mora sa viac ako zdvojnásobil.

Sýrčania, Afganci a Tunisania predstavovali zhruba 47 percent všetkých pokusov o prekročenie hraníc, bez ohľadu na ich vstupnú cestu. Viac ako 80 percent pokusov o vstup do EÚ pripadlo na mužov. Údaje Frontexu o nelegálnej migrácii nezahŕňajú takmer 13 miliónov ukrajinských utečencov, ktorých napočítali na vonkajších hraniciach EÚ medzi februárom a decembrom, pre ktorých pri vstupe do eurobloku platia osobitné pravidlá.

Viac k témam: migračná kríza, Migranti, Nelegálna migrácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Fínsko sa k NATO formálne pripojí v „nadchádzajúcich dňoch“, proces so Švédskom sa zasekol

Jens Stoltenberg sa optimisticky vyjadril aj v súvislosti so šancami na vstup Švédska, ktoré o členstvo v NATO požiadalo spolu s Fínskom krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *