Home / SVET / Šéf OSN Guterres varuje pred vládou bezprávia, v každom regióne trpia následkami konfliktov najmä civilisti

Šéf OSN Guterres varuje pred vládou bezprávia, v každom regióne trpia následkami konfliktov najmä civilisti

13.1.2023 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vo štvrtok varoval, že vláda práva je vo vážnom ohrození stať sa „vládou bezprávia“. Poukázal pritom na protiprávne konanie na celom svete od ruskej invázie na Ukrajinu, cez prevraty v krajinách afrického regiónu Sahel, severokórejský jadrový program až po bezprecedentný útok Afganistanu na práva žien a dievčat.

Rozpad právneho štátu

Generálny tajomník ako príklady uviedol aj rozpad právneho štátu v Mjanmarsku od vojenského prevratu a zvrhnutia vlády Aun Schan Su Ťij vo februári 2021, čo viedlo k „cyklu násilia, represií a vážneho porušovania ľudských práv“ a oslabenie vlády práva na Haiti, ktoré sužujú rozsiahle porušovanie práv, rastúca kriminalita, korupcia a zločin presahujúci hranice krajiny.

„Od najmenšej dedinky až po globálnu scénu je vláda práva to jediné, čo stojí medzi mierom a stabilitou na jednej strane a brutálnym bojom o moc a zdroje na druhej,“ povedal Guterres Bezpečnostnej rade OSN.

Generálny tajomník však upozornil, že v každom regióne sveta trpia civilisti následkami konfliktov, zabíjania, rastúcej chudoby a hladu, zatiaľ čo krajiny „beztrestne porušujú medzinárodné právo“, vrátane nelegálneho používania sily a výroby jadrových zbraní.

Ako príklad porušenia vlády práva uviedol ako prvú ruskú inváziu na Ukrajinu. Konflikt podľa neho vytvoril „humanitárnu a ľudskoprávnu katastrofu, traumatizoval generáciu detí a urýchlil globálnu potravinovú a energetickú krízu“. Guterres tiež poukázal na ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí z jesene a Krymu z roku 2014 a pripomenul, že akákoľvek anexia v dôsledku vyhrážania a využitia sily je porušením Charty OSN a medzinárodného práva.

Extrémistické skutky

Odsúdil tiež protiprávne zabíjanie a extrémistické skutky proti Palestínčanom a Izraelčanom v roku 2022 a upozornil, že rozširovanie židovských osád, ktoré OSN opakovane kritizovala ako porušovanie medzinárodného práva, „posilňuje hnev a zúfalstvo“.

Guterres je podľa vlastných slov veľmi znepokojený jednostrannými iniciatívami novej konzervatívnej vlády premiéra Benjamina Netanjahua z posledných dní, presadzujúcej ultranacionalistickú agendu, ktorá by mohla ohroziť dvojštátne riešenie.

„Vláda práva je v centre dosiahnutia spravodlivého a komplexného mieru, založeného na dvojštátnom riešení, v súlade s rezolúciami OSN, medzinárodným právom a predchádzajúcimi dohodami,“ zdôraznil.

Dodržiavanie vízií a hodnôt

Všeobecnejšie generálny tajomník uviedol, že vláda práva je základom OSN, kľúčom k snahám o nájdenie mierových riešení týchto konfliktov a ďalších kríz. Vyzval pritom 193 členských štátov OSN, aby dodržiavali „víziu a hodnoty“ Charty OSN a Všeobecnej deklarácie ľudských práv, riadili sa medzinárodným právom a v mieri urovnali nezhody.

Zasadnutie rady o posilnení vlády práva, ktorému predsedal japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši, ktorého krajina túto tému vybrala, vyvolalo konflikty, najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine medzi Ruskom a západnými podporovateľmi vlády v Kyjeve. Počas rokovania vystúpili predstavitelia takmer 80 krajín.

Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf OSN Guterres varuje pred vládou bezprávia, v každom regióne trpia následkami konfliktov najmä civilisti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Grécko trápia vysoké teploty, v Aténach zatvárajú Akropolu a ďalšie pamiatky (foto)

Grécke ministerstvo kultúry uviedlo, že Akropola, ktorá je najobľúbenejšou starovekou pamiatkou v krajine, bude uzavretá od poludnia od 17:00.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *