Home / SVET / Američania oznámili dosiaľ najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine za 3,75 miliardy dolárov

Američania oznámili dosiaľ najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine za 3,75 miliardy dolárov

7.1.2023 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty pošlú Ukrajine a jej susedom vo východnom krídle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vojenskú a ďalšiu pomoc v hodnote 3,75 miliardy dolárov. V piatok to oznámil Biely dom.

Modernizácia ukrajinskej armády

Dosiaľ najväčší balík pomoci USA pre Kyjev pozostáva zo zásob Pentagonu v hodnote 2,85 miliardy dolárov, ktoré pošlú priamo Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ďalších 225 miliónov dolárov je vo forme zahraničného vojenského financovania na vybudovanie dlhodobých kapacít a podporu modernizácie ukrajinskej armády, uviedol Biely dom.

Protitankové strely aj transportéry

Pre európskych spojencov je vyčlenených 682 miliónov dolárov zahraničného vojenského financovania, čo má pomôcť doplniť dary vojenského vybavenia, ktoré poskytli Ukrajine.

Najnovšia priama vojenská pomoc pre Ukrajinu zahŕňa 50 bojových obrnených vozidiel Bradley, 500 protitankových striel a 250-tisíc kusov munície pre nosiče.

USA tiež podľa Pentagonu posielajú 100 obrnených transportérov M113, 55 obrnených vozidiel odolných voči mínam, 138 vozidiel Humvee, muníciu pre salvové raketomety HIMARS a protivzdušnú obranu, ako aj ďalšie zbrane a muníciu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania oznámili dosiaľ najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine za 3,75 miliardy dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Influencer Andrew Tate, podozrivý z obchodovania s ľuďmi zostáva vo väzbe. Súd ho neprepustil ani na kauciu

Očakáva sa, že Tate sa voči rozhodnutiu odvolá, ako to urobil v minulosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *