Home / SVET / Irán zatvoril francúzsky výskumný inštitút, reagoval tak na karikatúry v satirickom časopise Charlie Hebdo

Irán zatvoril francúzsky výskumný inštitút, reagoval tak na karikatúry v satirickom časopise Charlie Hebdo

5.1.2023 (Webnoviny.sk) – Irán vo štvrtok zatvoril francúzsky výskumný inštitút v reakcii na karikatúry vo francúzskom satirickom magazíne Charlie Hebdo, ktoré zosmiešňovali tamojších vládnucich duchovných.

Zatvorenie Francúzskeho inštitútu pre výskum v Iráne je podľa iránskeho ministerstva zahraničia prvým krokom v rámci reakcie Teheránu.

Súťaž o najurážlivejšiu karikatúru

Rezort sa bude podľa svojich slov „seriózne zaoberať prípadom a prijme potrebné opatrenia“, aby Francúzsko viedlo k zodpovednosti. V stredu si v tejto veci predvolali francúzskeho veľvyslanca.

Charlie Hebdo, ktorý sa pre svoju prácu stal terčom niekoľkých útokov, vo svojom najnovšom vydaní obsahuje víťazné karikatúry zo súťaže o najurážlivejšiu karikatúru iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chámeneího.

Jedna napríklad zobrazuje, ako sa duchovný v turbane načahuje po šibeničné lano, zatiaľ čo sa topí v krvi, na ďalšej je Chámeneí, ako sa drží obrovského trónu nad zdvihnutými päsťami demonštrantov.

Ďalšie karikatúry obsahujú vulgárnejšie a sexuálnejšie scény. Charlie Hebdo to označil za podporu protivládnym demonštráciám v Iráne.

Urážka iránskych autorít

Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján v stredu prisľúbil „rozhodnú a účinnú reakciu“ na zverejnenie karikatúr, ktoré podľa neho urazili iránske náboženské a politické autority.

Francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna zas vo štvrtok v televízii LCI Teherán obvinila, že nasleduje „zlú politiku“, pričom poukázala na slabú slobodu tlače či nezávislosť súdnictva v Iráne.

Priamo však nereagovala na predvolanie veľvyslanca, ani neobhajovala Charlie Hebdo. Francúzska vláda síce obhajuje slobodu prejavu, v minulosti však pokarhala súkromný časopis za rozdúchavanie napätia.

Viac k témam: Charlie Hebdo
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán zatvoril francúzsky výskumný inštitút, reagoval tak na karikatúry v satirickom časopise Charlie Hebdo © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi v Doneckej oblasti zničili hasičské a záchranné stredisko, po útoku zostali len ruiny 

O útoku informovala ukrajinská štátna záchranná služba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *