Home / SVET / Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti

Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti

5.1.2023 (Webnoviny.sk) –

Posádka hliadkovej lode gréckej pobrežnej stráže vo štvrtok ráno vystrelila varovné výstrely, aby, ako tvrdia Atény, odradila loď tureckej pobrežnej stráže, ktorá sa do nich v Egejskom mori snažila naraziť.

Turecká pobrežná stráž zase uviedla, že jej posádka v reakcii tiež vystrelila do vzduchu a odohnala grécke plavidlo.

Informácie o zraneniach nie sú

Incident sa podľa Grékov stal pri gréckom ostrove Farmakonissi, 1,5 námornej míle v gréckych teritoriálnych vodách, keď bola pobrežná stráž na misii s cieľom identifikovať tri turecké rybárske lode.

Pobrežná stráž uviedla, že varovné výstrely vypálili do vzduchu v zabezpečenom sektore a turecká pobrežná stráž sa stiahla smerom k tureckému pobrežiu. Informácie o zraneniach či škodách na lodiach neposkytla.

Turecká pobrežná stráž však udalosti opisuje inak. Podľa nej loď gréckej pobrežnej stráže obťažovala turecké rybárske člny pri egejskom rezorte Didim, čo viedlo k vyslaniu pobrežnej stráže.

Tá odohnala grécke plavidlo z oblasti, čo podľa vyhlásenia umožnilo tureckým rybárskym lodiam pokračovať v činnosti. Grécka pobrežná stráž podľa Turkov strieľala do vzduchu na odchode z oblasti, na čo oni reagovali rovnako.

Vzťahy sa zhoršili

Spory medzi Gréckom a Tureckom, ktoré sú obe v NATO, trvajú už desaťročia. Krajiny sa sporia o hranice v Egejskom mori aj pre vojnou rozdelený ostrov Cyprus, no v ostatných rokoch sa napäté vzťahy Atén a Ankary zhoršili aj pre migráciu a ložiská plynu vo východnom Stredozemnom mori.

Turecko tiež viní Grécko, že vyzbrojuje svoje ostrovy v Egejskom mori a turecký prezident v posledných mesiacoch opakovane robil narážky o invázii do Grécka. Grécko kontruje, že potrebuje brániť svoje ostrovy pred možným tureckým útokom.

Viac k témam: grécko-turecký spor
Zdroj: Webnoviny.sk – Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počas protivojnových demonštrácií a spomienok na Navaľného zadržali desiatky ľudí

Podľa OVD-Info väčšiu časť ľudí zadržali na mítingoch na počesť Navaľného a niekoľkých na protivojnových protestoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *