Home / SVET / Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti

Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti

5.1.2023 (Webnoviny.sk) –

Posádka hliadkovej lode gréckej pobrežnej stráže vo štvrtok ráno vystrelila varovné výstrely, aby, ako tvrdia Atény, odradila loď tureckej pobrežnej stráže, ktorá sa do nich v Egejskom mori snažila naraziť.

Turecká pobrežná stráž zase uviedla, že jej posádka v reakcii tiež vystrelila do vzduchu a odohnala grécke plavidlo.

Informácie o zraneniach nie sú

Incident sa podľa Grékov stal pri gréckom ostrove Farmakonissi, 1,5 námornej míle v gréckych teritoriálnych vodách, keď bola pobrežná stráž na misii s cieľom identifikovať tri turecké rybárske lode.

Pobrežná stráž uviedla, že varovné výstrely vypálili do vzduchu v zabezpečenom sektore a turecká pobrežná stráž sa stiahla smerom k tureckému pobrežiu. Informácie o zraneniach či škodách na lodiach neposkytla.

Turecká pobrežná stráž však udalosti opisuje inak. Podľa nej loď gréckej pobrežnej stráže obťažovala turecké rybárske člny pri egejskom rezorte Didim, čo viedlo k vyslaniu pobrežnej stráže.

Tá odohnala grécke plavidlo z oblasti, čo podľa vyhlásenia umožnilo tureckým rybárskym lodiam pokračovať v činnosti. Grécka pobrežná stráž podľa Turkov strieľala do vzduchu na odchode z oblasti, na čo oni reagovali rovnako.

Vzťahy sa zhoršili

Spory medzi Gréckom a Tureckom, ktoré sú obe v NATO, trvajú už desaťročia. Krajiny sa sporia o hranice v Egejskom mori aj pre vojnou rozdelený ostrov Cyprus, no v ostatných rokoch sa napäté vzťahy Atén a Ankary zhoršili aj pre migráciu a ložiská plynu vo východnom Stredozemnom mori.

Turecko tiež viní Grécko, že vyzbrojuje svoje ostrovy v Egejskom mori a turecký prezident v posledných mesiacoch opakovane robil narážky o invázii do Grécka. Grécko kontruje, že potrebuje brániť svoje ostrovy pred možným tureckým útokom.

Viac k témam: grécko-turecký spor
Zdroj: Webnoviny.sk – Lode gréckej a tureckej pobrežnej stráže si vymenili varovné výstrely, obe strany majú svoju verziu udalosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Okupovaným Mariupoľom sa ozvalo päť hlasných explózií, nad mestom vraj bolo vidieť množstvo ruských lietadiel

Výbuchy podľa poradcu starostu pravdepodobne nastali na mieste, na ktoré Rusi nedávno prisunuli systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu vojenskú techniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *