Home / SLOVENSKO / Situácia na hraniciach s Ukrajinou si nevyžaduje aktiváciu ďalšej fázy, Slovensko sa aktuálne nachádza vo fáze nula

Situácia na hraniciach s Ukrajinou si nevyžaduje aktiváciu ďalšej fázy, Slovensko sa aktuálne nachádza vo fáze nula

5.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR zefektívnilo poskytovanie služieb v súvislosti s osobami utekajúcimi pred vojnou na Ukrajine.

Ako však informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, podľa schváleného kontingenčného plánu sa Slovensko nachádza vo fáze 0, keďže počet osôb vstupujúcich na územie Slovenska z Ukrajiny dva dni po sebe nepresiahol 5 000.

Majú vytvorené zázemie

Podľa jej slov zároveň neboli naplnené ďalšie kritériá, ktoré by vyžadovali aktiváciu fázy 1. Týmito kritériami sú výrazné zhoršenie bezpečnostnej situácie na Ukrajine, eskalácia vojenských operácií na juhu a východe Ukrajiny či zvýšenie počtu vnútorne vysídlených osôb na území Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Počas predchádzajúcich mesiacov prebiehali intenzívne prípravné práce v okolí troch hraničných priechodov, kde sa vytvorilo kontajnerové zázemie vhodnejšie do zimného prostredia tak pre hraničných koordinátorov, ako aj pre vybrané mimovládne organizácie, ktoré podpísali s ministerstvom vnútra memorandum o spolupráci,“ uviedla Eliášová.

Na najväčšom hraničnom priechode Vyšné Nemecké sú aktuálne zastúpené tri mimovládne organizácie, pričom zázemie pre prípad aktivácie fázy 1 je plne pripravené aj Slovenský Červený kríž.

„Materiálno-technické vybavenie je zabezpečované ministerstvom vnútra v riadiacej pôsobnosti Okresného úradu Košice, ktorý plní úlohu koordinátora ako regionálny operačný štáb,“ doplnila Eliášová.

Dva vykurované stany

Doplnia, že Vyšné Nemecké je zároveň hraničným priechodom, ktorý disponuje možnosťou núdzového ubytovania v dvoch vykurovaných stanoch s podlahou a ďalším vybavením.

„Stany disponujú 24-hodinovou obsluhou a kapacitou 15 osôb. V súčasnosti zvyknú v priestore prespať 1 – 2 osoby za noc. V noci je koordinátorom Sekcie krízového riadenia odídencom v prípade záujmu ponúknutá možnosť transferu do tranzitného centra v Michalovciach, ktoré je plne v kompetencii ministerstva vnútra,“ dodala Eliášová.

Na hraničných priechodoch Ubľa a Veľké Slemence sú vytvorené podobné zázemia prispôsobené ich veľkosti bez lôžok.

Na oboch priechodoch je prítomná Slovenská humanitná rada a v prípade aktivovania fázy 1 majú už ministerstvom vnútra predpripravené kontajnerové pracoviská Slovenský Červený kríž a IPčko.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci, utečenci z Ukrajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Situácia na hraniciach s Ukrajinou si nevyžaduje aktiváciu ďalšej fázy, Slovensko sa aktuálne nachádza vo fáze nula © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *