Home / SVET / Väčšina Ukrajincov chce oslavovať Vianoce 25. decembra, nie 7. januára ako ich slávi ruská pravoslávna cirkev

Väčšina Ukrajincov chce oslavovať Vianoce 25. decembra, nie 7. januára ako ich slávi ruská pravoslávna cirkev

30.12.2022 (Webnoviny.sk) – Väčšina Ukrajincov chce oslavovať Vianoce 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára, a nie 7. januára podľa juliánskeho kalendára, ktorý používa ruská pravoslávna cirkev. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý zverejnil web Ukrajinská pravda.

Podľa prieskumu chce približne 60 % opýtaných oslavovať Vianoce 25. decembra, kým začiatok januára preferuje iba 25 % obyvateľov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V oba dni je pripravených oslavovať takmer 13 % opýtaných a zhruba tri percentá Vianoce neoslavuje. Do ankety sa zapojilo približne 1,5 milióna Ukrajincov.

Na Ukrajine pred niekoľkými týždňami uzrel svetlo sveta návrh o zákaze aktivít Ruskej pravoslávnej cirkvi na území Ukrajiny. Ak by vstúpil do platnosti, Vianoce by sa po novom na Ukrajine pravdepodobne oslavovali už iba 25. decembra.

Viac k témam: gregoriánsky kalendár, juliánsky kalendár, Pravoslávna cirkev, rusko-ukrajinský konflikt, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina Ukrajincov chce oslavovať Vianoce 25. decembra, nie 7. januára ako ich slávi ruská pravoslávna cirkev © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Okupovaným Mariupoľom sa ozvalo päť hlasných explózií, nad mestom vraj bolo vidieť množstvo ruských lietadiel

Výbuchy podľa poradcu starostu pravdepodobne nastali na mieste, na ktoré Rusi nedávno prisunuli systémy protivzdušnej obrany a ďalšiu vojenskú techniku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *