Home / SVET / Nevada odmietla „násilnú rétoriku“, Demokrati si udržia kontrolu v americkom Senáte (foto)

Nevada odmietla „násilnú rétoriku“, Demokrati si udržia kontrolu v americkom Senáte (foto)

13.11.2022 (Webnoviny.sk) – Demokratická strana si udrží v americkom Senáte kontrolu. Senátorka Catherine Cortez Masto z Nevady si totiž podľa projekcií výsledkov kongresových volieb udrží pozíciu a porazí republikánskeho konkurenta Adama Laxalta, ktorý podporoval niekdajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Výsledky predstavujú najlepší výkon úradujúcej strany počas kongresových volieb v polovici štvorročného funkčného obdobia prezidenta za 20 rokov, informuje spravodajský portál BBC.

Odmietli „násilnú rétoriku“

Demokratický americký prezident Joe Biden sa v súvislosti s výsledkami vyjadril, že je neuveriteľne potešený a je načase, aby sa republikáni rozhodli, „kým sú“.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer zas poznamenal, že výsledky ukazujú, že Američania odmietli „násilnú rétoriku“ Republikánskej strany.

Rozhodne Georgia

V Senáte majú teraz demokrati 50 kresiel a republikáni 49. O konečnom zostavení rozhodne decembrové druhé kolo volieb v štáte Georgia. V prípade, že by vyhrali republikáni a kreslá by boli rozdelené rovnomerne, rozhodujúce slovo by mala viceprezidentka Kamala Harris.

Republikáni však stále môžu dostať pod kontrolu Snemovňu reprezentantov, keďže hlasy z utorkových volieb v niektorých okrskoch ešte stále rátajú. Ak republikáni získajú väčšinu v Snemovni, naruší to Bidenovu schopnosť prijímať zákony.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Kongresu USA 2022 (fotografie)

Viac k témam: Demokrati, Republikáni, Voľby do amerického Kongresu, Výsledky
Zdroj: Webnoviny.sk – Nevada odmietla „násilnú rétoriku“, Demokrati si udržia kontrolu v americkom Senáte (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Top foto dňa (17. jún 2024): Pellegrini na samite EÚ, Slovan Bratislava u primátora Valla či pohreb viceprezidenta Malawi

Pondelok očami fotografov.

Jeden komentár

  1. vsetko jeden podvod, tam aj tu…iba naivny clovek moze verit, ze sa tam aj tu hrá podla poctivych pravidiel…tento svet pozna iba jedno pravidlo: „Silnejší pes je-e“…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *