Home / KULTÚRA / Umenie / Cenu Imra Weinera-Kráľa za rok 2022 získal fotograf Martin Kollár, ľudia si môžu prísť pozrieť jeho výstavu

Cenu Imra Weinera-Kráľa za rok 2022 získal fotograf Martin Kollár, ľudia si môžu prísť pozrieť jeho výstavu

1.11.2022 (Webnoviny.sk) – Fotografovi Martinovi Kollárovi bola vo štvrtok 27. októbra udelená cena Imra Weinera-Kráľa (IWK) za rok 2022. Ocenenie získal za dlhoročné umelecké aktivity a spolupráce v oblasti fotografie vo Francúzsku.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje Daniela Gálová z Francúzskeho inštitútu na Slovensku, tentokrát bola cena laureátovi udelená pod patronátom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a Veľvyslanectva Francúzska na Slovensku.

Provisional arrangement

Pri príležitosti ocenenia sa od piatku 28. októbra koná Kollárova výstava, ktorá potrvá až do pondelka 28. novembra tohto roku.

V rámci výstavy na pôde Francúzskeho inštitútu na Slovensku predstaví fotograf výber svojich fotografií zo série Provisional arrangement (Prechodné usporiadanie). Táto séria fotografií získala v roku 2016 Cenu Múzea Elysée v Lausanne.

„Provisional arrangement je projekt zaoberajúci sa situáciami, ktoré obsahujú prvok neistoty a tajomstva. Pôjde o fotografický záznam, portrét zachytávajúci rozpad na dočasné a provizórne momenty v čase a priestore,“ uviedol tohtoročný laureát Kollár.

Martin Kollár

sa narodil v Žiline a pracuje ako nezávislý fotograf a kameraman. Vyšlo mu šesť fotografických kníh, ako napríklad Nothing special v roku 2008 či Catalog v roku 2015.

Taktiež sa podieľal aj na viacerých filmoch, medzi ktoré možno zaradiť Cenzorka z roku 2021 alebo 5. október nakrútený v roku 2016.

Micro-Folie

Daniela Gálová taktiež informuje, že v priestoroch Francúzskeho inštitútu na Slovensku si budú môcť návštevníci pozrieť digitálne múzeum Micro-Folie.

Umožňuje vidieť a počuť výber audiovizuálnych a obrazových diel z inštitúcií ako Centre Pompidou, Parížska filharmónia, ale aj Louvre.

„Návšteva Micro-Folie je príležitosťou spoznať slávne diela najväčších francúzskych i medzinárodných múzeí. Je to tiež príležitosť precvičiť si francúzštinu,“ uviedla Gálová. Záujemcovia môžu digitálne múzeum navštíviť každú stredu od 9. novembra do 14. decembra.

Viac k témam: Cena Imra Weinera-Kráľa, Ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Cenu Imra Weinera-Kráľa za rok 2022 získal fotograf Martin Kollár, ľudia si môžu prísť pozrieť jeho výstavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo veku 70 rokov zomrel významný slovenský umelec Alexej Vojtášek

Alexej Vojtášek žil v Bratislave a popri komornej maľbe sa venoval aj kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *