Home / EKONOMIKA / Ministerstvo práce navrhuje zaviesť dôchodkovú prognózu, ľudia by sa dozvedeli o svojich budúcich dôchodkových nárokoch

Ministerstvo práce navrhuje zaviesť dôchodkovú prognózu, ľudia by sa dozvedeli o svojich budúcich dôchodkových nárokoch

1.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce zlepšiť informovanosť o budúcich dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia prostredníctvom dôchodkovej prognózy.

Sociálna poisťovňa by mala prvýkrát do 31. mája 2024 zasielať poistencom dôchodkovú prognózu v listinnej alebo v elektronickej podobe a sprístupniť ju prostredníctvom pasívneho prístupu na individuálnom účte poistenca.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce a sociálnych vecí predložil do pripomienkového konania.

Informácie v prognóze

Dôchodková prognóza má obsahovať dôchodkový vek poistenca alebo jeho predpokladaný dôchodkový vek, získané obdobie dôchodkového poistenia, ako aj informáciu o základnej prognóze starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku.

Táto prognóza bude v troch scenároch, v základnom, optimistickom a pesimistickom. Tie budú vychádzať z možných scenárov vývoja ukazovateľov, ktoré majú vplyv na výšku starobného a predčasného starobného dôchodku a z možných ekonomických scenárov.

Súčasťou prognózy bude aj informácia o alternatívnej prognóze starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, aj informácia o vplyve inflácie na výšku budúcej penzie.

„V súčasnosti aj napriek tomu, že informovanosť obyvateľov o ich budúcich dôchodkových nárokoch z druhého a tretieho piliera je parciálne zabezpečená na primeranej úrovni, informovanosť o budúcich dôchodkových nárokoch z prvého piliera nie je dostatočná,“ priznáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Vzorom je oranžová obálka

Upozorňuje na to, že záväzok zlepšiť informovanosť občanov o predpokladanej výške ich dôchodku prostredníctvom pravidelne zasielanej komplexnej informácie podľa vzoru švédskej „oranžovej obálky“ je súčasťou programového vyhlásenia vlády, ako aj národného programu reforiem na rok 2022.

Snahou ministerstva práce a sociálnych vecí je postupne integrovať dostupné informácie od všetkých poskytovateľov dôchodkového poistenia a sporenia a komunikovať tak jednotnú prognózu dôchodku.

„Zavedenie komplexnej informácie je prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa, v ďalších rokoch bude potrebné smerovať aktivity k vytvoreniu aplikácie integrujúcej informácie z prvého piliera ako aj informácie od správcov v druhom a treťom pilieri,“ uviedol rezort.

V tejto súvislosti tiež navrhuje predĺžiť obdobie na zasielanie každoročných výpisov z druhého a tretieho piliera z konca januára, resp. februára, na koniec marca.

Viac k témam: dôchodková prognóza, Dôchodky, penzie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo práce navrhuje zaviesť dôchodkovú prognózu, ľudia by sa dozvedeli o svojich budúcich dôchodkových nárokoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Projekt hotelierov eTurista podporuje aj ministerstvo a chce začať s prípravou jeho zavedenia

Projekt eTurista zabezpečí štatistiky o ubytovaných hosťoch v reálnom čase, ako aj online register ubytovacích zariadení, vrátanie ubytovaní typu Airbnb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *