Home / SLOVENSKO / Deti najčastejšie užívajú lieky na alergie a antibiotiká. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov v neobmedzenej výške

Deti najčastejšie užívajú lieky na alergie a antibiotiká. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov v neobmedzenej výške

28.9.2022 (Webnoviny.sk) – Deti aj počas leta najviac trápia ochorenia nosohltana a rôzne alergie. Ukázala to analýza doplatkov za lieky pre deti do 18 rokov, ktoré Union zdravotná poisťovňa priebežne preplácala rodičom v priebehu 3. štvrťroka 2022.

V rebríčku najpredpisovanejších liekov s doplatkom dominovali v posledných troch mesiacoch nosové liečivá, lieky na alergiu a antibiotiká, konkrétne lokálne antibiotikum do nosa Pamycon, nasledované liekmi Aerius proti alergii a Staloral sirup na miernu alebo stredne závažnú astmu a na liečbu prejavov sezónnej alebo celoročnej alergie, ako je kýchanie, nádcha alebo svrbenie v nose, upchatie nosovej sliznice, svrbenie a slzenie očí. Trojica najviac užívaných liekov s doplatkom – Pamycon, Aerius proti alergii a Staloral sirup – zostala identická ako v 2. štvrťroku 2022.

Union poslal rodičom detí takmer 60-tisíc eur

Union zdravotná poisťovňa prepláca doplatky za lieky pre deti do 18 rokov v neobmedzenej výške. V 2. štvrťroku vrátila Union zdravotná poisťovňa doplatky za lieky pre 3 540 detí v celkovej výške 58 216,31 eur. Za 3. kvartál sa bude suma vrátaných doplatkov za lieky pre deti do 18 rokov pohybovať okolo 50 300 eur.

„V porovnaní s jarnými mesiacmi je v lete medzi deťmi vždy viac prípadov sezónnych ochorení, avšak s menšou spotrebou liekov. Dokazuje to nižšia suma doplatkov ako v 2. štvrťroku, avšak vyšší počet detí, na ktoré sme rodičom preplatili doplatky. Suma doplatkov na jedno dieťa sa priemerne pohybuje v rozsahu 13 až 18 eur za štvrťrok,“ hovorí revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová. Priemerný doplatok za 3. štvrťrok 2022 dosiahol 16,44 eura, v 3. štvrťroku bude suma na jedno dieťa pravdepodobne nižšia.

Doplatky za lieky najviac čerpajú rodičia detí do 1 roka

Mladým rodinám sa snažíme pomáhať už od momentu, kedy ich dieťa príde na svet – máme napríklad benefity špeciálne pre bábätká od zapožičania monitoru dychu Nanny až po príspevky na kurz plávania či nákup rôznych potrieb. Nezabúdame ani na staršie deti, či už ide o doplatky za lieky alebo príspevok na zuby či okuliarový rám,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union. Ako doplnila, Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša pre svojich poistencov mnoho benefitov, ktoré im vykompenzujú finančné výdavky vynaložené na zdravotnú starostlivosť.

Vrátenie doplatkov v Unione sa vzťahuje okrem liekov aj na dietetické potraviny, ktoré predpíše lekár, sú uvedené v aktuálnom kategorizačnom zozname a pacient za ne musí doplácať. Rodič, alebo zákonný zástupca dieťaťa môže požiadať o preplatenie doplatkov jednoducho – prostredníctvom online pobočky Union.

Zo štatistiky vyplýva, že najviac využili možnosť nechať si preplatiť doplatky za lieky a dietické potraviny rodičia bábätiek do jedného roka života. Union rodičom bábätiek do jedného roka života preplatil umelé mlieka rôznych značiek, nasledovali antibiotické sirupy a maste na kožné problémy. Medzi najčastejšie preplácané dietetické potraviny patrí bezgluténový chlieb, bezlepkové sladké žemle a bezlepkové praclíky.

Druhou najväčšou skupinou, ktorej Union prepláca doplatky na lieky, sú deti vo veku 7-8 rokov. Oproti iným vekovým skupinám si rodičia týchto detí nechali preplatiť doplatky až dvojnásobne často.

Informačný servis

Viac k témam: Doplatky za lieky, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Deti najčastejšie užívajú lieky na alergie a antibiotiká. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov v neobmedzenej výške © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine.

Jeden komentár

  1. ja som kupil v 1987 chalupu v lone krasnej prirody na Krupinskych lazoch, kam som chodil kazdy tyzden na vikendy po cele roky, kazdy tyzden, dovolenky, prazdniny…chalupa bola na obrovskych lukach a cela tato dolina bola ovencena lesmi, vzduch ktory tam dychali presiaknuty nespocetnym mnozstvom liecivych rastlin sa postaral o to, ze moje deti neboli ani raz chore, nebrali ziadne lieky…toto som im naordinoval ja a fungovalo to na 11o%…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *