Home / EKONOMIKA / ČO budú robiť PUTINovci s plynom z poloostrova JAMAL ?

ČO budú robiť PUTINovci s plynom z poloostrova JAMAL ?

Nórsky internetový portál The Barents Observer prezentuje rozbehnutú výstavbu infraštruktúry plynového poľa Charasavejskovo na pobreží Karského mora.

Práce v ďalekej Jamalskej tundre sú v plnom prúde od marca 2019, keď bol oficiálne zahájený vývoj poľa.

Prezident Vladimir Putin sledoval zahájenie prostredníctvom video spojenia z Kremľa, ako sa konvoj stavebných a podporných zariadení z Gazpromu vydal cez zasneženú arktickú krajinu. Zásoby poľa, ktoré sa nachádza na západnom pobreží polostrova Jamal, predstavujú približne 2 bilióny metrov kubických zemného plynu. Ide o ďalší projektov Gazpromu, ktorý má rozvíjať ťažbu rozsiahlych zásob v regióne. Týmto plánom však prekážať ruská vojna na Ukrajine a následný konflikt s Európskou úniou.

Teraz hrozí, že zemný plyn z Charasavejskovo, Bovanenkova a ďalších miestnych polí uviazne v Arktíde, pretože takmer celá infraštruktúra regiónu je zameraná na trh EÚ. Gazprom má ambiciózne plány na prepojenie Jamalu s Čínou a plánuje pripojiť Bovanenkovo do existujúcej infraštruktúry na východnom pobreží Obského zálivu. Vybudovanie plynovodu do Číny však potrvá roky. Teraz má Rusko iba plynovod Sila Sibíri 1, ktorý v roku 2020 dodal na čínsky trh menej ako 5 miliárd kubických metrov plynu.

Jeho kapacita sa v najbližších rokoch výrazne zvýši a Rusko má tiež plány na Power of Siberia 2 a 3. Žiadny z nich však nemôže nahradiť objemy plynu dodávané EÚ, ktoré v roku 2018 presiahli 200 miliárd kubických metrov.

red. 

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Globálna ekonomická aktivita je podľa minulých meraní slabá a dlh stúpa, tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu

Predpokladaná miera rastu o niečo viac ako 3 % je mierne nad minuloročnou projekciou.

Jeden komentár

  1. priam dojemna starost co bude robit Rusko so svojim plynom, radsej by sa mali venovat tomu co bude EU robit ked plyn nebude mat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *