Home / SLOVENSKO / Reakcia na zmenu bezpečia v dôsledku ruskej agresie musí byť silná a rozhodná, zdôraznil Naď

Reakcia na zmenu bezpečia v dôsledku ruskej agresie musí byť silná a rozhodná, zdôraznil Naď

16.6.2022 (Webnoviny.sk) – Minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď (OĽaNO) na pravidelnom rokovaní šéfov rezortov obrany členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli zdôraznil, že prioritou aliancie je odstrašenie a kolektívna obrana v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Naša reakcia na drastickú zmenu bezpečnostného prostredia v dôsledku ruskej imperialistickej rozpínavosti musí byť silná, rozhodná a vierohodná. To si medzi spojencami vyžaduje skutočný prejav vôle brániť sa navzájom a nevytvárať tak priestor na žiadne pochybnosti,“ poznamenal minister Naď.

Samit v Madride

Témou rokovaní bola aj príprava nadchádzajúceho samitu NATO v Madride. Šéf rezortu obrany SR od samitu v Madride očakáva, že bude predstavovať strategický míľnik v dlhodobej adaptácii aliancie.

Odstrašenie a kolektívna obrana je pre nás prioritou. V novej Strategickej koncepcii NATO by preto mali mať tieto dva princípy výsostné miesto,“ uviedol minister Naď.

Dodal, že súčasná bezpečnostná situácia vyžaduje, aby sa predsunutá prítomnosť odstrašenia spojeneckých síl na východnom krídle aliancie stala trvalou predsunutou obranou, a to vrátane nárastu jej rozsahu, pripravenosti a zvýšených obranných spôsobilostí.

Podpora Ukrajiny

Ministri obrany členských štátov NATO absolvovali v stredu večer taktiež rokovanie v rámci tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny, kde spoločne s predstaviteľmi ďalších krajín z celého sveta hovorili o napredovaní v dodávkach vojenskej techniky i pokroku v koordinácii dodávanej pomoci.

Pri tejto príležitosti minister Naď informoval, že Slovenská republika darovala Ukrajine päť vrtuľníkov a muníciu, ktoré sú po bezpečnom odovzdaní už v užívaní ukrajinských ozbrojených síl. Táto pomoc bude preplatená z Európskeho mierového nástroja.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Rokovanie, samit
Zdroj: Webnoviny.sk – Reakcia na zmenu bezpečia v dôsledku ruskej agresie musí byť silná a rozhodná, zdôraznil Naď © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Za členov Rady ÚVO odporučila výberová komisia Šarmíra a Líšku, získali najviac bodov (foto)

 Tretí kandidát Hojer skončil tretí u ôsmich členov komisie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.