Home / SLOVENSKO / Súd vynesie rozsudok v kauze „platinové sitká“, z procesu pre urýchlenie vylúčili Jána K.

Súd vynesie rozsudok v kauze „platinové sitká“, z procesu pre urýchlenie vylúčili Jána K.

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – V utorok vynesie Okresný súd Bratislava I rozsudok v kauze pre štát nevýhodného predaja platinových sít. Vypočuť si ho však majú iba dvaja z troch obžalovaných. Jána K. totiž v piatok senát na návrh prokurátora vylúčil na samostatné konanie pre urýchlenie procesu.

Ján K. je od decembra práceneschopný, pričom podľa potvrdenia z nemocnice má tento stav trvať minimálne do začiatku marca. V prípade zvyšných dvoch obžalovaných, Jozefa L. a Ondreja B. dnes súd ukončil dokazovanie a pristúpilo sa k záverečným rečiam.

Odporúčame:
Pojednávanie v kauze platinové sitká odročili, jeden z obžalovaných je v nemocnici

Prokurátor vo svojej reči zhrnul hlavné body obžaloby, teda že sitá boli zo zásob štátnych hmotných rezerv v roku 2011 vyradené neoprávnene a potom predané bez ohľadu na ich primeranú cenu a z dokazovania vyplynulo, že skutok sa stal a vina obžalovaných bola preukázaná. Obhajca Jozefa L. označil celú obžalobu za domnienky.

„Pochybnosť je vždy na strane obžalovaného,“ povedal. Samotný Jozef L. označil kauzu za „neoddeliteľnú súčasť celku“ svojho pôsobenia v Správe štátnych hmotných rezerv, kde pomohol ušetriť štátu milióny eur. „Žiadny zo svedkov nevyjadril názor, že došlo k vedomému poškodeniu štátu,“ uviedol v súvislosti z predajom katalyzátorov na výrobu kyseliny dusičnej, teda platinových sít.

Do kauzy je namočených viacero ľudí

Podľa obhajcu znalca Ondreja B., ktorý čelí v prípade obžalobe aj za nesprávny znalecký posudok, bol jeho klient už za chybu potrestaný vyškrtnutím zo zoznamu znalcov a finančnou pokutou. Inkriminovaný posudok však podľa advokáta nakoniec nebol použitý pri predaji sít, preto by jeho klient nemal byť v tejto veci stíhaný.

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K.

Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Reálna hodnota bola štvornásobne vyššia

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo.

Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia.

Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

Viac k témam: Okresný súd Bratislava I, platinové sitá, strojárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd vynesie rozsudok v kauze „platinové sitká“, z procesu pre urýchlenie vylúčili Jána K. © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo diplomacie si pripomenulo výročie pochodu študentov vysokých škôl proti komunistickému režimu

Eštok, ktorý bol priamym účastníkom pochodu zo 16. novembra 1989 skonštatoval, že Nežná revolúcia otvorila brány slobode a demokracii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *