Home / SLOVENSKO / Hrobka popradského kniežaťa sa po 16 rokoch konzervácie v nemeckých laboratóriách vracia na Slovensko

Hrobka popradského kniežaťa sa po 16 rokoch konzervácie v nemeckých laboratóriách vracia na Slovensko

3.5.2022 (Webnoviny.sk) – Posledná časť jedinečnej drevenej architektúry hrobky popradského kniežaťa sa po šestnásťročnej konzervácii v zahraničí vracia dvoma kamiónmi na Slovensko.

Od objavu hrobky v Poprade-Matejovciach v roku 2006 boli drevené prvky staré viac ako 1 600 rokov v severonemeckom Schleswigu v starostlivosti špecializovaných laboratórií na konzerváciu mokrého historického a prehistorického dreva.

Nemci vyvinuli novú metódu

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay, protokolárne odovzdanie zakonzervovaného nálezu sa uskutoční za účasti nemeckých partnerov a významných osobností slovenskej vedy a kultúry v pondelok 9. mája v Nitre.

Veľký objem asi 10 ton vážiacich driev z podzemného zrubu, vrátane podlahy a plochej strechy, nebolo možné z technických a najmä z finančných dôvodov konzervovať osvedčenou metódou – napustením konzervačným roztokom.

Nemeckí odborníci preto po dohode a v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v. v. i. vyvinuli novú metódu kontrolovaného procesu prirodzeného vysušovania popradských driev.

Konzervovanie celého inventára popradskej hrobky a jej vyhodnotenie je podľa Mateja Ruttkaya príkladom medzinárodnej spolupráce.

Pripravujú stálu expozíciu

Na tomto projekte sa popri slovenskej a nemeckej inštitúcii v rôznom rozsahu podieľali aj významné pracoviská z mnohých európskych krajín.

Základný príbeh hrobky a výsledky jej výskumu boli sprístupnené v množstve vedeckých štúdií, ale aj v sumarizujúcej monografii Knieža z Popradu a jeho hrobka.

O živote a smrti dnes už slávneho popradského kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade. Tá sa má stať príťažlivou atrakciou nášho kultúrneho turizmu.

Jej súčasťou budú všetky najvýznamnejšie nálezy z hrobky, ale zo samotnej komory bude z priestorových dôvodov vystavených len niekoľko trámov.

Počas záchranného výskumu na stavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach bola pod vedením Karola Pietu z Archeologického ústavu SAV v roku 2006 odkrytá unikátna drevená hrobka germánskeho kniežaťa datovaná na prelom 4. a 5. storočia.

Hrobka pozostávala z vonkajšej zastrešenej zrubovej komory, v ktorej sa nachádzal sarkofág rámovej konštrukcie so sedlovou strechou.

Ako píše Tereza Štolcová na stránke SAV, narušenie prírodného prostredia spôsobené vykradnutím hrobky v minulosti spôsobilo preniknutie spodnej vody do jej priestoru, čo zabezpečilo výnimočné podmienky na zachovanie celej drevenej konštrukcie, častí dreveného nábytku i organických súčastí odevu pochovaného.

Počas výskumu boli odobrané väčšie i menšie bloky s organickým materiálom a spolu so všetkými drevenými súčasťami hrobky a dreveným inventárom odvezené do špecializovaných laboratórií Archäologisches Landesmuseum do Schleswigu.

V roku 2008 sa začalo laboratórne spracovanie týchto blokov v rámci európskeho projektu pod názvom “Clothing and Identities – New Perspectives on Textiles in the Roman Empire (DressID) – www.dressid.eu.”

Viac k témam: Hrobka, kniežacia hrobka
Zdroj: Webnoviny.sk – Hrobka popradského kniežaťa sa po 16 rokoch konzervácie v nemeckých laboratóriách vracia na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dvaja vodiči si počas sviatkov sadli za volant pod vplyvom drog, šoférov obmedzili na osobnej slobode – VIDEO

Z uvedeného dôvodu podrobili vodičov dychovej skúške ako aj orientačnému drogovému testu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *