Home / SVET / Nemeckú novinárku v Turecku zbavili obvinení z terorizmu, súdili ju niekoľko rokov

Nemeckú novinárku v Turecku zbavili obvinení z terorizmu, súdili ju niekoľko rokov

17.1.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký súd oslobodil nemeckú novinárku Mesale Tolu, ktorú niekoľko rokov súdili pre obvinenia súvisiace s terorizmom.

„Po štyroch rokoch, ôsmich mesiacoch a dvadsiatich dňoch: oslobodená od oboch obvinení!“ napísala Tolu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Novinárka čelila obvineniam z účasti na teroristickej propagande a z členstva v zakázanej ľavicovej skupine – Marxisticko-leninistickej komunistickej strane.

Tridsaťosemročnú Tolu držali v roku 2017 osem mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, po prepustení nemohla do augusta 2018 opustiť Turecko. V súčasnosti žije v Nemecku. Pred zatknutím Tolu pracovala ako prekladateľka a novinárka pre tureckú tlačovú agentúru ETHA.

V čase zatknutia Mesale Tolu boli nemecko-turecké vzťahy napäté. V Turecku bolo vtedy vo väzbe osem ďalších Nemcov alebo osôb s dvojakým nemecko-tureckým občianstvom, čo Berlín považoval za politicky motivované.

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc zaraďuje Turecko na 153. priečku v jej 180-miestnom indexe slobody tlače vo svete za rok 2021. Najmenej 34 pracovníkov médií je v krajine v súčasnosti za mrežami, uvádza Turecký zväz novinárov.

Viac k témam: Terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemeckú novinárku v Turecku zbavili obvinení z terorizmu, súdili ju niekoľko rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi

Finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť, zhodli sa podľa nemeckého ministra financií zástupcovia krajín G7.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.