Home / SVET / Litva pre zhoršené vzťahy s Čínou za svoj prístup k Taiwanu zatvorila veľvyslanectvo v Pekingu

Litva pre zhoršené vzťahy s Čínou za svoj prístup k Taiwanu zatvorila veľvyslanectvo v Pekingu

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Litva stiahla svojho posledného diplomata a zatvorila svoje veľvyslanectvo v Pekingu. Krok prišiel v čase roztržky pobaltskej krajiny s Čínou po tom, čo umožnila Taiwanu otvoriť zastupiteľskú kanceláriu vo svojom hlavnom meste Vilnius.

Litovské ministerstvo zahraničia informovalo, že si predvolalo charge d’affaires z Pekingu na konzultácie. Litva podľa jeho vyhlásenia ale bude vykonávať svoje diplomatické aktivity v Číne.

Sú pripravení pokračovať v dialógu

„Pokračujú diskusie o technických aspektoch fungovania litovského diplomatického zastúpenia v Číne a čínskeho zastúpenia v Litve, kým Čína nerozhodne o obnovení akreditácie litovských diplomatov v Číne,“ uviedlo ministerstvo.

Litva je „pripravená pokračovať v dialógu s Čínou a obnoviť funkcie veľvyslanectva v plnom rozsahu, keď sa dosiahne vzájomne výhodná dohoda,“ dodalo.

Čína už skôr zredukovala diplomatické vzťahy s Litvou na úroveň charge d’affaires.

Taiwan nie Čínsky Tchaj-pej

Spomenutá zastupiteľská kancelária vo Vilniuse, ktorá sa otvorila v novembri, nesie názov Taiwan a nie Čínsky Tchaj-pej, ako sa často používa v iných krajinách v snahe neuraziť Peking.

Čína tvrdí, že Taiwan je súčasťou jej územia a nemá právo na diplomatické uznanie.

Ostrov však udržiava neformálne vzťahy so všetkými veľkými štátmi prostredníctvom obchodných kancelárií, ktoré slúžia ako de facto veľvyslanectvá.

Viac k témam: Medzinárodné vzťahy, Taiwan, Veľvyslanectvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Litva pre zhoršené vzťahy s Čínou za svoj prístup k Taiwanu zatvorila veľvyslanectvo v Pekingu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kyjev začal odstraňovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *