Home / SLOVENSKO / Slovenské rodiny v núdzi čelia viacerým problémom, verejnosť im môže pomôcť prispením do finančnej zbierky

Slovenské rodiny v núdzi čelia viacerým problémom, verejnosť im môže pomôcť prispením do finančnej zbierky

20.11.2021 (Webnoviny.sk) – Celkovo 80 percentám rodín v núdzi sa dá pomôcť a predísť tak odobratiu detí do ústavnej starostlivosti. V tlačovej správe to uviedla nezisková organizácia Úsmev ako dar, ktorá od začiatku pandémie pomohla opakovane viac ako 2800 rodinám v núdzi.

Nejedná sa pri tom o pomoc len finančnú, rodinám pomáhajú sprístupňovať zdravotnú starostlivosť, či lieky. Verejnosť preto vyzýva, aby pomohli rodinám prispením do finančnej zbierky.

Rozdali tisícky obedov

Organizácia pomáha aj so stravou, ktorú majú žiaci zo sociálne slabších rodín na školách zadarmo formou obedov, no pre zavreté školy im museli rodičia hradiť stravu na vlastné náklady. Aj vďaka donorom sa Úsmevu podarilo rozdať viac ako 30 000 teplých obedov.

Oproti obdobiu pred pandémiou Úsmev ako dar eviduje 100-percentný nárast počtu rodín s maloletými deťmi, ktorým z dôvodu straty zamestnania živiteľov a samoživiteľov hrozí bezdomovectvo.

„Mnoho rodín sa trasie v základoch, reálne prichádzajú o prácu, o svoje bývanie. Boja sa, že sa nedokážu dostatočne postarať o svoje deti, že ich nedokážu zabezpečiť základné životné potreby. Vtedy nastupuje pocit beznádeje, úzkostné poruchy, depresie. Kríza sa tak ešte viac prehlbuje a rodiny sa dostávajú do situácie, kedy im hrozí vyňatie dieťaťa,“ povedal Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

Kampaň podporili známe osobnosti

Podľa organizácie je jedným z najväčších problémov sociálne ohrozených rodín bývanie. Úsmev ako dar je momentálne lídrom v sociálne-nájomnom bývaní na Slovensku. Riešenia ponúkajú aj na politickej a legislatívnej úrovni.

Mikloško uviedol, že 180 detí v ústavnej starostlivosti počas dvoch rokov stojí štát 6,6 milióna eur, zatiaľ čo s odborným sprevádzaním stojí rovnaký počet detí spoločnosť 1,7 milióna eur.

Úsmev ako dar preto ľudí žiada, aby prispeli na pomoc ohrozeným rodinám aj prostredníctvom kampane, do ktorej sa zapojili známe osobnosti ako moderátorka Adela Vinczeová, moderátor Matej „Sajfa“ Cifra či herečka Karin Haydu.

Viac k témam: Pomoc, rodina v núdzi
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské rodiny v núdzi čelia viacerým problémom, verejnosť im môže pomôcť prispením do finančnej zbierky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

58-ročný muž nezvládol rozchod so svojou priateľkou, prenasledoval ju a strpčoval jej život. Hrozí mu väzenie (foto)

Zvykol ju čakať na rôznych miestach po návrate z práce a vulgárne jej nadával.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *