pondelok , 19 apríla 2021
Home / Veda a technika / Slovenskí vedci skúmali trus bobrov, objavili špecifické druhy parazitov

Slovenskí vedci skúmali trus bobrov, objavili špecifické druhy parazitov

29.1.2021 (Webnoviny.sk) – Vedci z Parazitologického ústavu (PÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach objavili u bobrov výskyt špecifických druhov parazitov. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Parazitológovia spolu s ochranármi niekoľko týždňov zbierali vzorky v okolí bobrích nôr pri riekach Dunaj, Topľa a Laborec. Tie následne analyzovali a popisovali v ústavnom laboratóriu.

Štyri rôzne druhy

U bobrov, žijúcich pri rieke Topľa, zaznamenali vedci štyri druhy črevných parazitov. Výskum tak vôbec po prvýkrát potvrdil prítomnosť parazitov Stichorchis subtriquetrus a Travassosius rufus na slovenskom území. Okrem toho našli v truse bobrov aj parazity oocysty Cryptosporidium spp. A cysty Giardia spp.

„Dôležitým zistením bolo, že bobor môže byť významným zdrojom kontaminácie povrchových vôd parazitickými prvokmi, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre ľudí, nakoľko spôsobujú hnačky. Sú známe údaje z Poľska o tom, že voda v okolí bobrích hrádzí v oblasti Mazurských jazier bola výrazne kontaminovaná cystami G. duodenalis a oocystami Cryptosporidium spp., kde práve bobry slúžili ako rezervoáre týchto parazitov,“ povedala doktorandka Júlia Šmigová Bystrianska z PÚ SAV.

Najväčší hlodavec v Európe

Bobor vodný, často označovaný aj ako bobor európsky, je najväčším hlodavcom v Európe. Jeho dĺžka dosahuje 75 až 100 centimetrov a hmotnosť dospelého jedinca 15 až 30 kilogramov. Vo svojom prirodzenom prostredí potrebuje kombináciu stojatých a tečúcich vôd.

Pod vodnú hladinu sa dokáže ponoriť na 20 minút. Živí sa takmer výlučne kôrou stromov, príležitostne aj rastlinami. Dožíva sa veku 15 až 20 rokov. Bobor je zákonom chránený druh európskeho významu. Jeho spoločenská hodnota je stanovená na 1 380 eur.

Viac k témam: bobor, parazit, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vedci skúmali trus bobrov, objavili špecifické druhy parazitov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na aukcií v Dallase sa podarilo vydražiť kópiu hry Super Mario Bros za 660-tisíc dolárov

Spoločnosť Heritage Auctions uviedla, že cena hry vysoko prevyšovala inú neotvorenú kópiu tejto hry z roku 1987, ktorú vlani v lete predali za 114-tisíc dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *