Home / EKONOMIKA / Minister Kažimír poradil Chorvátom prijať euro, rád by získal spojenca na úrovni regiónu

Minister Kažimír poradil Chorvátom prijať euro, rád by získal spojenca na úrovni regiónu

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Euro je pre ekonomiku pozitívnym impulzom, odkazuje minister financií Peter Kažimír Chorvátom.

V pondelok na konferencii o možnosti zavedenia spoločnej meny v Záhrebe prezentoval prepočty, podľa ktorých tento krok pomohol Slovensku s dodatočným rastom hrubého domáceho produktu skoro o 10 %.

Odporúčame:
Minister financií Kažimír priznal, že do tvorby rozpočtu výrazne vstúpila aj koaličná kríza

Minister tiež pripustil, že by sa mu v Euroskupine hodil ďalší partner z blízkeho regiónu, keďže „sme bez krajín V4 trochu sami“, vyhlásil.

Očakávanie zo zdražovania

Ako ďalšiu veľkú výhodu eura minister financií na pracovnej ceste v Chorvátsku prezentoval aj cestovanie ľudí bez potreby komplikovanejších zámien peňazí. Pripúšťa, že pri zavádzaní eura existujú rôzne úskalia, medzi ktorými je najmä hrozba, či skôr očakávania zdražovania. Chorvátom však ponúka skúsenosti zo Slovenska.

„Sľúbili sme, že sme jednoznačne pripravení poradiť, pretože je dobré učiť sa z chýb druhých a jednak stáť pri tom schvaľovacom procese, ako pri Slovensku stáli iné menšie krajiny v roku 2008 a 2009,“ povedal Kažimír po stretnutí s chorvátskym ministrom financií Zdravkom Marićom.

Spojenectvo v rámci regiónu

Kažimír by Chorvátsko v eurozóne privítal aj z dôvodu nového možného spojenectva pri presadzovaní regionálnych záujmov. V Euroskupine sa totiž na podporu kolegov z Visegrádskej štvorky spoľahnúť nemôže.

Odporúčame:
Diskusia k návrhu rozpočtu skončila, poslancom to trvalo iba necelé dva rokovacie dni

„Našimi najbližšími spojencami sú Rakúšania, Fíni a z času na čas ďalšie menšie krajiny. Preto Chorvátsko ako ďalšia členská krajina eurozóny by nám mohla pomôcť v tom, aby sme vedeli lepšie presadzovať svoj regionálny záujem, lebo aj v eurozóne existujú regionálne záujmy,“ dodal Kažimír s tým, že v mene všetkých slovenských turistov poprosil chorvátskeho ministra a odkázal aj do Chorvátskej centrálnej banky, aby zaviedli euro čím skôr.

Viac k témam: Chorvátsko, euro, eurozóna, Peter Kažimír, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Kažimír poradil Chorvátom prijať euro, rád by získal spojenca na úrovni regiónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *