piatok , 10 apríla 2020
Home / EKONOMIKA / Informatika / Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete

Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete

20.2.2020 (Webnoviny.sk) – V pondelok zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorého nápady, ako napríklad príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, zjednodušili používanie osobných počítačov. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rodák z New Yorku sa dožil 74 rokov.

Zosnulému vedcovi vzdala poctu okrem iných spoločnosť Xerox, kde svojho času pracoval. “Vynálezca (príkazov – pozn. SITA) vystrihnúť/kopírovať a prilepiť, nájsť a nahradiť a ďalších, bol niekdajší výskumník Xeroxu Larry Tesler. Váš pracovný deň je jednoduchší vďaka jeho revolučným nápadom,” uviedla spoločnosť na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Lawrence “Larry” Gordon Tesler sa narodil 26. apríla 1945 v newyorskom Bronxe. Po štúdiách na Stanfordovej univerzite v Kalifornii sa začal venovať dizajnu užívateľského rozhrania – úprave počítačových systémov, aby boli viac užívateľsky príjemné.

Pracoval pre viacero veľkých technologických firiem. Začínal v Xerox Palo Alto Research Center a neskôr pracoval pre Apple, Amazon či Yahoo. Pôsobil aj ako nezávislý konzultant.

Svoj zrejme najznámejší vynález, spomínané príkazy vystrihnúť, kopírovať a prilepiť, údajne vymyslel na základe starej metódy úpravy, pri ktorej ľudia fyzicky vystrihovali časti tlačených textov a prilepovali ich na iné miesta. Príkazy spopularizovala spoločnosť Apple, ktorá ich v roku 1983 začlenila do systému v počítači Lisa a o rok neskôr v Macintoshi.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel počítačový vedec Larry Tesler, ktorý vymyslel príkazy ctrl-alt-delete © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Google skvalitní videohovory vďaka umelej inteligencii, ktorá vyrieši problémy so zvukom

Systém je v súčasnosti dostupný pre smartfón Pixel 4, no firma ho plánuje rozšíriť pre ďalšie zariadenia s Androidom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *