pondelok , 21 septembra 2020
Home / SVET / Meteorológovia zaznamenali najteplejší január v histórii, Zem je vážne ohrozená

Meteorológovia zaznamenali najteplejší január v histórii, Zem je vážne ohrozená

13.2.2020 (Webnoviny.sk) – Tohtoročný január bol najteplejší v histórii pravidelných meraní, ktoré sa datujú naspäť až do roku 1880. Vo štvrtok to oznámil americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Priemerná celosvetová teplota za tohtoročný január bola o 1,14 stupňa vyššia ako priemerná januárová teplota za celé 20. storočie. Doteraz najteplejším januárom v histórii meraní bol ten z roku 2016.

Vážne ohrozenie pre planétu

Najdramatickejšie zvýšenie teploty oproti normálu sa počas tohtoročného januára týkalo častí Ruska, Škandinávie a východnej Kanady, kde bola teplota oproti priemeru 20. storočia vyššia o 5 stupňov a viac.

Najtragickejšia situácia bola v januári v Antarktíde a Arktíde, kde sa ľadová pokrývka topí bezprecedentným spôsobom, čo predstavuje vážne ohrozenie pre celú planétu. Hrúbka arktického morského ľadu bola v januári 2020 na úrovni 5,3 percenta, v prípade Antarktídy dokonca až 9,8 percenta pod priemerom z rokov 1981 až 2010.

Teplotné rekordy vo viacerých mestách

Vo viacerých mestách po celom svete padli v januári dlhodobé či dokonca historické teplotné rekordy. Vo švédskom meste Örebro namerali v januári 10,3 stupňa Celzia, čo je najviac od roku 1858, v americkom Bostone zaznamenali 23 stupňov Celzia, čo je historický januárový rekord.

Podľa štatistiky NOAA až štyri najteplejšie mesiace január od začiatku meraní pred 140 rokmi boli v posledných piatich rokoch. Ak si vezmeme rebríček desiatich najteplejších januárov od roku 1880, všetky z nich boli zaznamenané medzi rokmi 2002 a 2020.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britského denníku The Guardian.

Viac k témam: globálne otepľovanie, počasie, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk – Meteorológovia zaznamenali najteplejší január v histórii, Zem je vážne ohrozená © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Trump chce nového sudcu ešte pred voľbami, ale zosnulá Ginsburgová si vraj želala niečo iné

Americký prezident má zoznam zhruba piatich finalistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *