Home / EKONOMIKA / Informatika / Každý šiesty Slovák si myslí, že ženy nemajú v IT čo robiť, ukázal prieskum

Každý šiesty Slovák si myslí, že ženy nemajú v IT čo robiť, ukázal prieskum

15.12.2019 (Webnoviny.sk) – Takmer 80 % obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Každý šiesty Slovák ale, že ženy nemajú v IT čo robiť. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry AKO pre spoločnosť Ditec.

„Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad. S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska,“ uviedol výkonný riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Predsudky stále pretrvávajú

Nesúhlas so ženami v IT sa pritom zvyšuje s rastúcim vekom a nižším dosiahnutým vzdelaním. Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji.

„Z vlastných skúseností aj zo skúseností mnohých kolegýň v sektore musím povedať, že predsudky stále pretrvávajú. Výsledky prieskumu a výrazná podpora respondentov pre ženy v IT nás v tomto smere príjemne prekvapili,“ komentovala výsledky obchodná riaditeľka Ditec Anna Záhorčáková.

Ženám často chýba sebadôvera

Prieskum však ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov, ale skoro tretina žien.

„Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ vysvetľuje Záhorčáková.

Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Každý šiesty Slovák si myslí, že ženy nemajú v IT čo robiť, ukázal prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Úradu na ochranu osobných údajov chýbajú ľudia aj financie, kým v Európe je táto problematika prioritou

Úrad na ochranu osobných údajov nie je aktuálne schopný dosiahnuť úroveň dozoru nad ochranou osobných údajov, ku ktorej je Slovenská republika zaviazaná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *