Home / EKONOMIKA / Britská vláda chce zakotviť dátum brexitu v zákone

Britská vláda chce zakotviť dátum brexitu v zákone

LONDÝN 10. novembra (WebNoviny.sk) – Britská vláda zakotví do „odvolávacieho zákona“, ktorý má slúžiť ako právny podklad pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), presný dátum brexitu.

Premiérka Theresa Mayová to potvrdila v texte, ktorý napísala pre denník Daily Telegraph. „Bude to tam, čierne na bielom na titulnej strane tohto historického zákona: Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu 29. marca 2019 o 23:00 greenwichského stredného času,“ uviedla.

Ukončenie procesu

Zakotvenie dátumu brexitu do zákona podľa premiérky ukazuje rozhodnutie vlády dokončiť tento proces. „Nech nikto nepochybuje o našom odhodlaní alebo nespochybňuje naše rozhodnutie, brexit sa deje,“ vyjadrila sa Mayová. Podľa nej väčšina ľudí chcela, aby sa poslanci spojili a vyrokovali dobrý odchod z EÚ. Vyjadrila sa, že vláda bude počúvať členov parlamentu ak budú mať nápady na zlepšenie zákona a zároveň varovala pred pokusmi o zastavenie procesu.

Odporúčame:
Rokovania o brexite pokračujú, obe strany sa snažia posunúť vpred v kľúčových otázkach

„Nebudeme tolerovať pokusy žiadnej strany, aby použila proces novelizácie tohto zákona ako mechanizmus blokovania demokratických želaní britského ľudu tým, že spomalí alebo zastaví náš odchod z Európskej únie,“ vysvetlila a dodala, že zákon by mal priniesť ľuďom „najväčšiu možnú jasnosť a istotu pre všetky podniky a rodiny po celej krajine“.

Odvolávací zákon

Cieľom „odvolávacieho zákona“ je previesť do britského právneho systému asi 12-tisíc európskych zákonov, keď Británia v marci 2019 opustí úniu. Prijatím novej normy sa v krajine zruší zákon o Európskych spoločenstvách z roku 1972. Kritici nového zákona však tvrdia, že dáva vláde znepokojujúce právomoci na menenie zákonov bez parlamentného dohľadu. Návrh zákona prešiel už druhým čítaním a teraz čelí počas komisionálnej časti schvaľovania viacerým pokusom o zmenu, píše spravodajský portál BBC. Na budúci týždeň návrh zákona preskúmajú poslanci.

V súvislosti s brexitom v piatok v Londýne vystúpi aj autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, John Kerr. Ten by sa podľa BBC mal počas svojho príhovoru vyjadriť, že je proces ešte možno zvrátiť. „Krajina má stále slobodnú voľbu o tom či pokračovať. Keď sa objavia nové skutočnosti, ľudia majú právo zaujať iný názor. A v článku 50 nie je nič, čo by ich zastavilo,“ cituje politika spravodajský portál.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská vláda chce zakotviť dátum brexitu v zákone © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Daň na lieh sa zvyšuje o 30 percent, na dva druhy alkoholu sa však nevzťahuje

Nárast sadzby spotrebnej dane na lieh schválil parlament ešte koncom minulého roka na návrh poslanca za hnutie OĽaNO Milana Vetráka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *