Home / EKONOMIKA / Zväzu obchodu sa nepozdáva novela, ktorá môže viesť ku kolapsu slovenských obchodníkov

Zväzu obchodu sa nepozdáva novela, ktorá môže viesť ku kolapsu slovenských obchodníkov

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Zväz obchodu SR víta všetky iniciatívy vlády zamerané na podporu rozvoja domácej výroby potravín, vrátane snáh o zvýšenie sebestačnosti Slovenska v základných potravinách a potravinovej bezpečnosti.

Zväz má podľa zástupcov eminentný záujem na riešení skutočných problémov slovenských potravinárov a je pripravený sa spolupodieľať na ich riešení.

Problémy potravinárov

Zásadne však odmieta názor, že k existujúcim problémov slovenských potravinárov prispievajú obchodníci. Obchodníci so znepokojením hľadia na prípravu novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorej predmetom sú potraviny, keďže v navrhovanej podobe môže navodzovať takýto dojem.

Odporúčame:
Slováci ukázali svoju dobroprajnosť – darovali viac ako 49 ton trvanlivých potravín pre ľudí v núdzi

„V lete tohto roku sa objavila pracovná podoba novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Čo riešil a vyriešil tento predpis, ktorého prvá verzia sa znenazdajky objavila v roku 2003?“ spýtal sa prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak.

Šéf zväzu sa taktiež pýta, či slovenskí potravinári potrebujú takýto zákon. „Ak ich oslovíme, drvivá väčšina hovorí jednoznačne, že nie. Návrh v podobe, v akej bol predložený, by mal vážny dopad na slovenských obchodníkov a slovenských potravinárov vôbec,“ dodal.

Podpora poľnohospodárov

Obchodníci združení vo zväze podľa zástupcov podporovali slovenských poľnohospodárov a výrobcov potravín a ponúkali ich výrobky aj v čase, keď neexistovala takáto verejná „objednávka“ a udržiavali s nimi vždy veľmi korektné obchodné vzťahy.

Žiaľbohu, táto pripravovaná novela okrem právnych a vecných problémov je postavená na filozofii, ktorou sa riadia zahraničné obchodné reťazce. Tým ich nechcem kritizovať, vôbec. Ale nechápeme, prečo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka postavilo filozofiu zákona na obchodných praktikách, ktoré sú korektné, ale ktoré robia zahraničné obchodné reťazce,“ objasnil Katriak.

Legislatívna úprava môže podľa prezidenta zväzu viesť ku kolapsu slovenských obchodníkov. „Keď poviem kolaps slovenských obchodníkov, tak jedným dychom hovorím, môžu vzniknúť aj problémy slovenských potravinárov. Akonáhle nám tento predpis znepríjemní život tým, že zaradí medzi subjekty obchodného vzťahu aj združenie odberateľov, tak tým pádom sa slovenskí obchodníci dostanú do problémov,“ vysvetlil šéf zväzu. Chystanej novele taktiež vyčíta, že zakazuje množstevné zľavy.

Viac k témam: ekonomika, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, obchod, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Zväzu obchodu sa nepozdáva novela, ktorá môže viesť ku kolapsu slovenských obchodníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Putin uznal, že západné sankcie môžu mať na ruskú ekonomiku „skutočne negatívny vplyv“

Putin opakovane naznačuje, že sankcie voči Rusku, ktoré naň uvalil Západ, nespôsobili krajine značné škody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *