Home / SLOVENSKO / Podľa Kaliňáka je potrebné zakročiť, keď samosprávy vytvárajú podmienky pre páchanie kriminality

Podľa Kaliňáka je potrebné zakročiť, keď samosprávy vytvárajú podmienky pre páchanie kriminality

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) – Keď samosprávy vytvárajú podmienky pre páchanie organizovanej kriminality, je potrebné zakročiť.

Minister vnútra Robert Kaliňák to uviedol po rokovaní vlády na margo možnej úpravy novely zákona o obecnom zriadení s tým, že rezort uvažuje aj nad určitou formou možnej krízovej správy pre obce.

Vláda môže obce pričleniť

Podľa novely, ktorú schválila vláda, obec, ktorá ani po dvoch po sebe idúcich voľbách do orgánov samosprávy nemá obecné zastupiteľstvo ani starostu, môže vláda nariadením pričleniť k susediacej obci, ktorá sa nachádza v tom istom okrese.

Podľa ministra by takýto krok mohol byť možný aj v súvislosti s prevenciou kriminality. Príkladom takejto situácie je napríklad rozmáhajúca sa úžera v niektorých obciach s rómskymi komunitami.

„Keď samospráva a jej opatrenia zhoršujú situáciu namiesto zlepšovania, tam je potrebné zakročiť,“ uviedol Kaliňák. „My do toho ešte vstúpime, možno pri parlamentnom rokovaní,“ dodal minister s tým, že na podobné situácie je potrebné v rámci zlepšenia chodu samospráv reagovať.

Mechanizmus spájania susediacich obcí

Fungovanie obcí, ktoré nemajú vedenie ani orgány, kompetencie medzi starostami a zastupiteľstvom, prijímanie všeobecne záväzných nariadení, ktoré idú nad rámec zákonov, ako aj hornú hranicu počtu miestnych poslancov rieši novela zákona o obecnom zriadení, ktorú schválila vláda. Novelu predložilo Ministerstvo vnútra SR v súčinnosti so Združením miest a obcí Slovenska.

Odporúčame:
Viacerí funkcionári žiadajú hlavu Kaliňáka po porážke Smeru-SD v regionálnych voľbách

Legislatíva upravuje mechanizmus pričlenenia obce bez vedenia k susediacej obci. Obec, ktorá ani po dvoch po sebe idúcich voľbách do orgánov samosprávy nemá obecné zastupiteľstvo ani starostu, môže vláda nariadením pričleniť k susediacej obci, ktorá sa nachádza v tom istom okrese. Nefunkčná obec pričlenením zaniká.

Novela zároveň zavádza možnosť poskytnúť jednorazový finančný príspevok zo štátneho rozpočtu obci, ku ktorej sa obec bez zvolených orgánov pričlení. Súhlas či nesúhlas s pričlenením nefunkčnej obce vyjadruje obecné zastupiteľstvo susediacej obce. Ak s pričlenením nesúhlasí žiadna susedná obec, zmenu nemožno vykonať.

Viac k témam: kriminalita, Robert Kaliňák, samospráva
Zdroj: Webnoviny.sk – Podľa Kaliňáka je potrebné zakročiť, keď samosprávy vytvárajú podmienky pre páchanie kriminality © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Migračné toky v Únii sa zintenzívnili, Slovensko však prisťahovalcov láka najmenej

V roku 2021 bolo v EÚ podľa odhadov päť prisťahovalcov na 1000 ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *