utorok , 4 augusta 2020
Home / SVET / Pristátie na Mesiaci je podľa viceprezidenta USA najdôležitejšou udalosťou 20. storočia

Pristátie na Mesiaci je podľa viceprezidenta USA najdôležitejšou udalosťou 20. storočia

21.7.2019 (Webnoviny.sk) – Prvé pristátie človeka na Mesiaci, ku ktorému došlo presne pred päťdesiatimi rokmi, sa bude v budúcnosti pripomínať ako najdôležitejšia udalosť celého 20. storočia.

Na oslavách výročia tejto udalosti v Kennedyho vesmírnom stredisku na Myse Canaveral na Floride to povedal americký viceprezident Mike Pence. Práve pristátie človeka na Mesiaci je podľa neho “jedinou udalosťou 20. storočia, ktorá má nádej, že bude všeobecne známa aj v 30. storočí“.

Veľké rady návštevníkov v Seattli

Americký prezident Donald Trump prijal už v piatok v Bielom dome astronautov Buzza Aldrina a Mikea Collinsa, ktorí boli členmi tejto misie, a tiež rodinných príslušníkov Neila Armstronga, ktorý sa pred 50 rokmi stal prvým človekom na Mesiaci a vyslovil pamätné slová “Malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo“.

V rodisku Armstronga, ktorý zomrel v roku 2012, sa v sobotu konali bežecké preteky s názvom Beh na Mesiac. Veľké rady návštevníkov sú cez víkend aj v Seattli v štáte Washington, kde vystavujú vesmírnu loď, ktorá dopravila v roku 1969 troch astronautov na Mesiac a naspäť.

Mesiac opísali ako “veľkolepú pustatinu”

Lunárny modul Eagle s Armstrongom a Aldrinom pristál 20. júla 1969 v Mori pokoja na Mesiaci. O šesť hodín neskôr Armstrong vystúpil na povrch tohto telesa. Onedlho ho nasledoval Aldrin a pohľad, ktorý sa mu naskytol, opísal ako “veľkolepú pustatinu“.

Povrch skúmali zhruba dve a pol hodiny, zbierali vzorky a fotografovali. Po ich historickej prechádzke po Mesiaci sa úspešne pripojili k veliteľskému modulu Columbia a spolu s kolegom Mikeom Collinsom sa 24. júla vrátili na Zem.

Viac k témam: Mesiac, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Pristátie na Mesiaci je podľa viceprezidenta USA najdôležitejšou udalosťou 20. storočia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na nórskej výletnej lodi vypukol koronavírus, nakazili sa najmenej štyri desiatky ľudí

Koronavírus vypukol na lodi MS Roald Amundsen. Okrem nej stopli aj prevádzku ďalších dvoch - MS Fridtjof Nansen and MS Spitsbergen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *