Home / EKONOMIKA / Trump nominoval za šéfa Fedu Jeromeho Powella, trh výberom neprekvapil

Trump nominoval za šéfa Fedu Jeromeho Powella, trh výberom neprekvapil

WASHINGTON 3. novembra (WebNoviny.sk) – Na post šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) prezident Donald Trump nominoval Jeromeho Powella, ktorý je členom centrálnej banky USA od roku 2012.

Jeho výber nebol pre trh prekvapením, keďže bol považovaný za hlavného kandidáta. Očakáva sa, že v otázke zvyšovania úrokov bude pokračovať v opatrnom prístupe doterajšej šéfky Fed-u Janet Yellenovej.

Bezpečná voľba

Výber 64-ročného Powella sa vníma ako bezpečná voľba, ktorá predstavuje vo Fed-e kontinuitu.

Powell by sa mohol považovať za klon Janet Yellenovej v pozitívnom význame. Pri rozhodovaní o úrokoch bude pokračovať v rovnako opatrnej, postupnej politike, akú robila ona,“ povedal Sung Won Sohn, profesor ekonómie na California State University-Channel Islands.

Ak Powella Senát potvrdí, stane sa šéfom Fed-u 3. februára, kedy sa končí funkčné obdobie Yellenovej.

Skeptickejší v regulácii

Zároveň však nie je isté, ako presne bude Powell dodržiavať Yellenovej model. Predpokladá sa napríklad, že je skeptickejší voči prísnejšej regulácii, ktorá sa uplatnila po finančnej kríze z roku 2008. Trumpovo rozhodnutie nenominovať Yellenovú na ďalšie štvorročné obdobie znamená, že je prvou šéfkou centrálnej banky USA od druhej svetovej vojny, ktorej sa druhé funkčné obdobie neponúklo.

Odporúčame:
Bývalý šéf Trumpovej kampane žiada o prepustenie z domáceho väzenia, nechce utiecť z USA

Po zasadaní, ktoré sa skončilo v stredu, Fed oznámil, že hlavnú úrokovú sadzbu nemení. Naznačil však, že sa pripravuje na opätovné mierne zvýšenie úrokov, keďže ekonomika je trvalo v dobrom stave. Kľúčovú úrokovú sadzbu Fed v stredu potvrdil v pásme 1 až 1,25 percenta. Očakáva sa, že úroky tretíkrát v tomto roku zvýši na decembrovom zasadaní.

Viac k témam: Donald Trump, ekonomika, Jerome Powell
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump nominoval za šéfa Fedu Jeromeho Powella, trh výberom neprekvapil © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, podľa Fica Šimečka otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

Premiér zároveň zdôraznil, že vláda momentálne komunikuje s Bruselom čisto „na technickej úrovni".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *