Home / SLOVENSKO / Transparentnosť, nezamestnanosť a doprava sú problémy, ktoré trápia Banskobystrický kraj

Transparentnosť, nezamestnanosť a doprava sú problémy, ktoré trápia Banskobystrický kraj

BANSKÁ BYSTRICA 3. novembra (WebNoviny.sk) – V predvolebnej kampani o funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) rezonovala najviac transparentnosť, nezamestnanosť, dopravná infraštruktúra a cestovný ruch.

Podľa výsledkov Transparency International Slovensko (TIS) zverejnených v septembri sa Banskobystrický kraj umiestnil na piatom mieste v rebríčku transparentnosti. TIS to vysvetlila tým, že od roku 2013 sa kraj začal uzatvárať verejnej kontrole a z náskoku 65 percent v roku 2013 sa prepadol na dnešných 51 percentuálnych bodov.

Vysoká nezamestnanosť

Častou témou všetkých kandidátov na predsedu BBSK bola počas kampane vysoká nezamestnanosť v kraji. Najviac nezamestnaných je v južných okresoch kraja. Každý kandidát na predsedu sa v rámci kampane venoval aj stále nedostavanej rýchlostnej ceste R2 alebo obnove a údržbe ciest druhej a tretej triedy.

Práve chýbajúca infraštruktúra je podľa viacerých kandidátov príčinou nedostatku investícií a tým aj vyššej nezamestnanosti.

Rozvoj cestovného ruchu

Kraj môže vďaka svojej prírode a pamiatkam ťažiť z cestovného ruchu, o čom svedčia aj údaje Štatistického úradu SR. V roku 2016 podľa neho síce klesol počet ubytovacích zariadení v kraji, ale celkový počet návštevníkov vzrástol oproti roku 2015 o viac ako 72-tisíc.

Toto predstavuje 16-percentný nárast, ktorý bol zaznamenaný u domácich aj zahraničných návštevníkov. Práve v tejto oblasti má BBSK podľa niektorých kandidátov veľké rezervy a zastupiteľstvo i vedenie kraja to môže ovplyvniť.

Odporúčame:
Doprava a sociálne služby boli témy, ktoré najviac dominovali v Bratislavskom kraji

BBSK spravuje niekoľko kultúrnych inštitúcií, napríklad tri múzeá, galériu, divadlo, planetárium, hvezdárne a ďalšie. V pôsobnosti krajskej samosprávy sú aj dve zdravotnícke zariadenia a viac než 50 zariadení sociálnej starostlivosti.

Banskobystrický kraj je svojou rozlohou 9 455 štvorcových kilometrov najväčší kraj na Slovensku, ale s najnižšou hustotou osídlenia. Tvorí ho 13 okresov a v nich 24 miest a 492 obcí. O ďalšom smerovaní v rámci kompetencií Banskobystrického samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách v sobotu 4. novembra.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Transparentnosť, nezamestnanosť a doprava sú problémy, ktoré trápia Banskobystrický kraj © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa namiesto vyučovania h3kovali

Študenti Gymnázia M. R. Štefánika sa včera neučili. Do školy zavítali známi influenceri v rámci preventívneho projektu H3KNISA a na viacerých workshopoch v malých skupinkách debatovali na rôzne témy, o ktoré sa zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *