Home / SLOVENSKO / Výstraha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvo pretrváva vo všetkých pohoriach

Výstraha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvo pretrváva vo všetkých pohoriach

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Za studeným frontom sa do horských oblasti od západu rozšíri tlaková výš. Ráno prevládalo vo všetkých horských oblastiach počasie s veľkou oblačnosťou a slabým vetrom, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Teplota vzduchu sa pohybovala od -7°C na Lomnickom štíte do -1°C v stredných polohách.

Vplyv silného vetra

Vo vysokých a stredných polohách fúkal severozápadný vietor s rýchlosťou do 6 m/s (36 km/hod). Za posledných 24 hodín vo vysokých polohách napadol poprašok nového snehu.

Sneh z predchádzajúcej periódy sneženia je vplyvom silného vetra previevaný na záveterne orientované svahy, terénne pasce a depresie. Povrch snehovej pokrývky sa pri oteplení zmenil na vlhký až mokrý, vo vyšších polohách zamrznutý a nosný. Súvislá snehová pokrývka je od 1 200 m n. m.

Nebezpečenstvo je lokálne

Vo všetkých pohoriach pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo – 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas poslednej periódy sneženia pri silnom vetre napadlo až 50 cm nového suchého snehu, ktorý bol po nasledovnom oteplení dostatočne spevnený. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu.

Odporúčame:
Zimná údržba ciest sa začala skôr, dôvodom bolo najmä zhoršené počasie

Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Spontánne splazy a malé lavíny sa môžu uvoľniť len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne.

V Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách je na strmých trávnatých svahoch s väčšou výškou snehu možný zosuv základových lavín. Lavínové nebezpečenstvo s predpokladanými nízkymi teplotami zotrváva.

Viac k témam: lavína, počasie, výstrahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstraha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvo pretrváva vo všetkých pohoriach © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba a Danko spájajú sily, kandidátka SNS má byť atraktívna

Tomáš Taraba pravdepodobne po Veľkej noci ohlási spoluprácu s Andrejom Dankom a Slovenskou národnou stranou (SNS).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *