Home / SLOVENSKO / Utečenci z Iraku, ktorí bývajú v Nitre, sa môžu zúčastniť na župných voľbách

Utečenci z Iraku, ktorí bývajú v Nitre, sa môžu zúčastniť na župných voľbách

NITRA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Utečenci z Iraku, ktorí bývajú v Nitre a v okolí, sa môžu zúčastniť na sobotňajších župných voľbách, pretože majú azylové povolenie aj miesto trvalého bydliska.

Pre agentúru SITA to potvrdil projektový manažér občianskeho združenia Pokoj a dobro Miroslav Janák.

Záujem nejavia

Veľký záujem však Iračania o voľby nejavia. Ako povedal Janák, členovia občianskeho združenia im poskytli základné informácie o nadchádzajúcich voľbách. Nepredpokladá však, že sa na voľbách zúčastnia vo veľkom počte.

„Sú tu rok a pol a za toto obdobie riešili základné životné potreby. Podľa môjho názoru je ešte pre nich príliš skoro, aby sa orientovali v miestnej politike. Skôr sa venujú irackej politike, rozoberali napríklad nedávne referendum,“ uviedol Janák.

Slovensko opustili

V Nitre a vo Výčapoch – Opatovciach neďaleko Nitry žije momentálne 14 irackých rodín, spolu 66 ľudí. Sú to asýrski kresťania, ktorí hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Utečenci prišli na Slovensko koncom roka 2015, do Nitrianskeho kraja sa presunuli na jar 2016. Bolo ich 149, spolu 25 rodín. Viac ako polovica z nich však už Slovensko opustila.

Odporúčame:
Lupič pracovníčku zamkol do skladu a ukradol pokladňu, po čine ho policajti chytili

Dôvodom bolo, že najmä starší Iračania sa nevedeli vyrovnať s kultúrnymi rozdielmi a chceli sa vrátiť domov, ich rodiny išli s nimi. Niektorí Iračania sa však na Slovensku dobre integrovali, jeden z nich si napríklad vo Výčapoch – Opatovciach otvoril holičstvo.

Viac k témam: nitra, utečenci, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Utečenci z Iraku, ktorí bývajú v Nitre, sa môžu zúčastniť na župných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd opätovne zrušil zasadnutia vo veci expolicajta Kučerku, ďalšie termíny zostávajú v platnosti

Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka, ktorý je neprávoplatne odsúdený za prijímanie úplatku, sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *