Home / EKONOMIKA / Novela Obchodného zákonníka zavádza nástroje proti bielym koňom, odobril ju aj prezident

Novela Obchodného zákonníka zavádza nástroje proti bielym koňom, odobril ju aj prezident

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Novelu Obchodného zákonníka, ktorú predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, podpísal prezident Andrej Kiska.

Národná rada schválila novelu 12. októbra. Úprava rieši nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti takzvaným bielym koňom. Novela bude platiť od 1. januára budúceho roka.

Spoločnosti v likvidácii sa nebudú môcť zlučovať

Z právnej úpravy vyplýva, že spoločnosti sa budú môcť aj naďalej zlučovať, ale len v prípade, že sa tým nedostanú do úpadku. Ak bude mať firma záujem kúpiť inú firmu v problémoch, môže tak urobiť, ale musí mať stanovisko audítora. Spoločnosti v likvidácii alebo v konkurze sa už nebudú môcť zlučovať. Ministerka tak reaguje na účelové zlučovanie firiem, ktoré sa v poslednom čase stalo populárnym a jednoduchým spôsobom zbavenia sa spoločnosti bez toho, aby sa uskutočnil konkurz alebo riadna likvidácia spoločnosti. Mnohokrát sa tak dialo na úkor práv veriteľov, ktorí zostávajú s neuspokojenými pohľadávkami.

Odporúčame:
Kiska podpísal zákony o ochrane a podpore obetí trestných činov a o uznávaní dokladov o vzdelaní

V novele Obchodného zákonníka sa tiež posilňuje zodpovednosť štatutárov. Pokiaľ sa firma dostane do úpadku, nemá dosť majetku na uspokojenie veriteľov a nepodá v mene firmy návrh na konkurz, bude osobne zodpovedať za škodu, ktorú veriteľom spôsobí. Po novom to môže znamenať aj diskvalifikáciu štatutára, ktorý nebude môcť pôsobiť vo svojej funkcii v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve tri roky. Nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas bude aj trestným činom.

Trestná sadzba do 15 rokov

Jedným z opatrení proti takzvaným bielym koňom je zavedenie nového trestného činu nekalej likvidácie. Ak sa niekto stane „bielym koňom“, môže byť trestne stíhaný. Rovnako sa to vzťahuje aj na tých, ktorí prevádzajú svoju účasť v podniku na „bieleho koňa“, alebo ktorí tieto úkony sprostredkúvajú. Trestná sadzba sa v kvalifikovaných skutkových podstatách môže vyšplhať až na 15 rokov.

Novela zavádza pravidlo, že osoby, ktoré sú zapísané v registri partnerov verejného sektora a uzatvárajú so subdodávateľmi zmluvy na dodanie tovaru alebo služieb, musia plniť subdodávateľom faktúry v lehote 30 dní. Zmeny sa dotknú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založiť eseročku v súčasnosti nemôže ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov. Toto obmedzenie sa rozšíri aj na tých, ktorí sú zapísaní v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na druhej strane už nebude potrebné pri zakladaní spol. s r. o. vždy predkladať potvrdenie správcu dane o tom, že zakladateľ nemá podlžnosti voči Daňovému úradu. Toto potvrdenie bude po novom potrebovať iba ten, kto je vedený v zozname daňových dlžníkov a toto potvrdenie vie eliminovať údaje zapísané v zozname dlžníkov.

Viac k témam: Kiska, novela zákona, Obchodný zákonník, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela Obchodného zákonníka zavádza nástroje proti bielym koňom, odobril ju aj prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, podľa Fica Šimečka otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

Premiér zároveň zdôraznil, že vláda momentálne komunikuje s Bruselom čisto „na technickej úrovni".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *