Home / SVET / Vláda Nového Zélandu prijme zákon zakazujúci zahraničným investorom kupovať nehnuteľnosti

Vláda Nového Zélandu prijme zákon zakazujúci zahraničným investorom kupovať nehnuteľnosti

WELLINGTON 31. októbra (WebNoviny.sk) – Nová vláda Nového Zélandu podniká kroky k prijatiu pred voľbami sľubovaného zákona zakazujúceho investorom zo zahraničia kupovať domy na území krajiny.

Premiérka Jacinda Ardernová v utorok oznámila, že zákon predstavia v priebehu najbližších týždňov a do platnosti by mal vojsť začiatkom budúceho roka. Vláda chce podľa nej uľahčiť kúpu domov Novozélanďanom a zároveň zabrániť cudzincom vo zvyšovaní cien nehnuteľností.

Cudzincov sa obmedzenie netýka

Austrálčania a cudzinci, ktorí sú občanmi alebo obyvateľmi Nového Zélandu, budú pritom z navrhovaných obmedzení vyňatí. Zákaz sa nebude týkať ani cudzincov kupujúcich pozemky na výstavbu domov.

Opozícia tvrdí, že navrhované obmedzenie prináša viac otázok ako odpovedí a zahraniční investori nemajú taký výrazný dopad na trh s nehnuteľnosťami.

Dohody o voľnom obchode

Podľa slov premiérky zákaz nebude porušovať platné dohody o voľnom obchode a schvália ho ešte pred uzavretím navrhovaného Transpacifického partnerstva, voľnej obchodnej zóny 11 národov, do ktorej má patriť aj Japonsko a Austrália.

Odporúčame:
Uhuru Kenyatta opäť vyhral prezidentské voľby v Keni, v 25 okresoch ľudia ešte nehlasovali

Zatiaľ preto nie je jasné, či novozélandská vláda túto dohodu podpíše alebo nie. Ardernová uviedla, že sa snaží rokovať o zmene jej arbitrážnych doložiek, ktoré by povoľovali investorom žalovať vlády.

Viac k témam: Jacinda Ardernova, Nový Zéland, zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda Nového Zélandu prijme zákon zakazujúci zahraničným investorom kupovať nehnuteľnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Z vojenského letiska na okupovanom Kryme hlásia výbuchy

Moskvou dosadená okupačná vláda na Kryme neskôr oznámila uzatvorenie diaľnice spájajúcej Džankoj s obcou Pobiedne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *