Home / EKONOMIKA / Hodnotiteľov projektov, ktoré budú financované eurofondmi, budú žrebovať elektronicky

Hodnotiteľov projektov, ktoré budú financované eurofondmi, budú žrebovať elektronicky

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Hodnotitelia projektov spolufinancovaných zo zdrojov Európskej únie sa po novom budú musieť elektronicky žrebovať, pričom projekty budú môcť hodnotiť aj odborníci zo zahraničia.

Odporúčame:
Fico si sľubuje od nového akčného plánu lepšie využívanie eurofondov

Hodnotiteľov začlenia do skupín podľa odbornosti, aby sa už nestalo, že lekár ohodnotí projekt z oblasti strojárstva či hutníctva. Ako v pondelok informoval Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR, nové opatrenia na zvýšenie transparentnosti a zjednodušenie čerpania eurofondov vstupujú do platnosti v utorok 31. októbra. Hlavnou zmenou sú nové pravidlá pri hodnotiteľoch projektov.

Interný výbor zabráni neoprávneným záväzkom

„Hodnotitelia musia spĺňať preddefinované štandardy a k jednotlivým projektom ich priradí elektronický systém, podobne ako je to na súdoch. Výsledné hodnotiace hárky, rovnako ako zoznamy hodnotiteľov, budú zverejňované,“ povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. „V prípade vedecko-výskumných projektov a projektov zavádzajúcich inovácie nad desať miliónov eur bude povinne zavedené hodnotenie skupinou expertov,“ dodal.

Zároveň vzniká interný výbor pre predchádzanie vzniku neoprávnených záväzkov. Ten podľa Pellegriniho umožní reagovať rýchlejšie v prípade problémov. „Výbor bude môcť odporučiť pozastavenie čerpania eurofondov, či odporučiť nepodpisovať zmluvy,“ priblížil vicepremiér. Ak by sa teda zopakoval podobný prípad, aký bol s dotáciami na vedu, čerpanie by sa mohlo stopnúť už na Slovensku.

Národné projekty budú zverejnené

Od utorka tiež budú musieť byť zverejňované všetky pripravované národné projekty. Zároveň sa zjednoduší administrácia projektov a prijímatelia budú môcť automatizovane nahrávať účtovné doklady v strojovo spracovateľnej podobe zo svojich účtovných informačných systémov priamo do informačného systému riadenia eurofondov ITMS 2014+.

Odporúčame:
Podmanický nechce preceniť dôsledky koaličnej krízy, jej príčinou boli podľa Kollára eurofondy

Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie implementácie eurofondov obsahuje 36 konkrétnych opatrení. Pellegrini ho spolu s premiérom Robertom Ficom predstavil koncom septembra. Schválila ho vláda a podľa úradu vicepremiéra pozitívne ho hodnotí aj Európska komisia. Na jeho príprave spolupracoval úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu aj s mimovládnymi organizáciami, medzi nimi aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

Viac k témam: eurofondy, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk – Hodnotiteľov projektov, ktoré budú financované eurofondmi, budú žrebovať elektronicky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Smernica Európskej únie by mala urobiť poriadok v označení „eko“ a ochrániť zákazníkov pred zavádzaním

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov je nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *