Home / SVET / Generálny prokurátor vzniesol obvinenia voči katalánskym lídrom

Generálny prokurátor vzniesol obvinenia voči katalánskym lídrom

MADRID 30. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia voči katalánskym lídrom vrátane zosadeného regionálneho prezidenta Carlesa Puigdemonta.

Bývalí predstavitelia regionálnej vlády čelia obvineniam z povstania, podnecovania vzbury či sprenevery. Za tieto prečiny môžu na základe španielskych zákonov dostať tresty odňatia slobody na 30, 15 a šesť rokov. Prokurátorov návrh však musí ešte schváliť súd.

Preventívne opatrenia

Maza sa v pondelok tiež vyjadril, že chce voči politikom zaviesť preventívne opatrenia. Či budú zahŕňať aj ich zatknutie a väzbu nešpecifikoval.

Prokurátor vzniesol obvinenia v čase, keď Španielsko prevzalo priamu kontrolu nad Katalánskom aj jeho vládou. Premiér Mariano Rajoy ešte v piatok večer oznámil, že sa rozhodol vypísať v regióne nové voľby, ktoré sa uskutočnia 21. decembra. Madrid pristúpil k takýmto opatreniam po tom, ako katalánski zákonodarcovia hlasovali za vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu.

Regionálne voľby

Ako informuje spravodajský portál BBC, inštitúcie fungovali ako obyčajne aj napriek tomu, že sa do práce dostavili aj katalánski politici, ktorých centrálna vláda varovala, aby tam nechodili. Madrid sa už skôr vyjadril že ak prepustení politici budú pokračovať v práci, budú obvinení z „uzurpovania si funkcie iných“. Puigdemont medzičasom vycestoval do Bruselu, informuje agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného člena španielskeho parlamentu. Zo strany jeho asistentov zatiaľ nedostala potvrdzujúce informácie.

Odporúčame:
V Barcelone protestujú desaťtisíce ľudí za jednotu Španielska

Na pozadí zmien v regióne už tiež politické subjekty riešia otázku spomínaných regionálnych volieb. V pondelok hovorca separatistickej Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) vyhlásil, že strana bude kandidovať v plánovaných voľbách. Podľa španielskeho ministra zahraničia Alfonsa Dastisa by v decembrových voľbách mohol kandidovať aj Carles Puigdemont za predpokladu, že nepôjde do väzenia.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálny prokurátor vzniesol obvinenia voči katalánskym lídrom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa 2 468 ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *