Home / SVET / Video: Premiér Rajoy prikázal rozpustiť katalánsku vládu, Katalánci prijali rozhodnutie s nevôľou

Video: Premiér Rajoy prikázal rozpustiť katalánsku vládu, Katalánci prijali rozhodnutie s nevôľou

aktualizované 27. októbra, 22:32

MADRID 27. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky premiér Mariano Rajoy v piatok oznámil, že sa rozhodol rozpustiť katalánsku vládu aj parlament a vypísať nové regionále voľby v Katalánsku, ktoré sa uskutočnia 21. decembra tohto roku.

Odporúčame:
Premiér Rajoy má súhlas parlamentu, môže prevziať správu Katalánska

Rozhodnutie podľa všetkého vyvolá búrku nevôle v katalánskych mestách, v ktorých sa už predtým zhromaždili desaťtisíce stúpencov nezávislosti tohto regiónu. Do ulíc Barcelony, Girony a ďalších miest prišli osláviť piatkové rozhodnutie katalánskeho parlamentu, ktorý vyhlásil nezávislosť Katalánska od Španielska.

Diplomatická služba regiónu sa ruší

Rajoy po mimoriadnom rokovaní španielskej centrálnej vlády okrem toho oznámil, že prepúšťa aj šéfa katalánskej regionálnej polície, ruší aj úrad diplomatickej služby Katalánska a prepúšťa jej vyslancov v Bruseli aj v Madride.

Odporúčame:
Katalánsky parlament hlasoval za vyhlásenie nezávislosti

„Nikdy sme nechceli, aby to dospelo až k tomuto bodu,“ vyhlásil Rajoy, podľa ktorého je jediným účelom piatkového rozhodnutia španielskej vlády „vrátiť čím skôr Katalánsko do normálneho zákonného stavu“.

Barcelončania tancovali ďalej

Desaťtisíce obyvateľov Barcelony, ktorí prišli do centra mesta osláviť piatkové rozhodnutie katalánskeho parlamentu o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu, prijali večer s nevôľou vyhlásenie španielskeho premiéra Mariana Rajoya, že rozpúšťa katalánsku vládu aj parlament a vypisuje v tomto regióne nové voľby.

Informáciu o Rajoyovom rozhodnutí, ktorú im prečítal moderátor mítingu, však Barcelončania podľa agentúry Associated Press (AP) prijali bez väčších známok odporu. Dav chvíľu skandoval heslo „Nikam neodchádzame!“, no v priebehu niekoľkých minút prišla na pódium ďalšia kapela, začala hrať a ľudia začali tancovať.

Viac k témam: Katalánsko, Mariano Rajoy, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Premiér Rajoy prikázal rozpustiť katalánsku vládu, Katalánci prijali rozhodnutie s nevôľou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Silné búrky zapríčinili vo Švajčiarsku zosuv pôdy, traja ľudia sú nezvestní

Jednu ženu sa podarilo zachrániť, ale pátranie po ďalších troch ľuďoch pokračuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *