Home / SLOVENSKO / Prezident prijal šéfku Súdnej rady, diskutovali o sudcoch nad 65 rokov

Prezident prijal šéfku Súdnej rady, diskutovali o sudcoch nad 65 rokov

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok prijal predsedníčku Súdnej rady SR Lenku Praženkovú. Diskutovali o dôvere občanov v spravodlivosť, o téme odchodu sudcov po dosiahnutí veku 65 rokov a o menovaní nových sudcov.

„Vieme, že na Slovensku je dlhodobo veľmi nízka dôveryhodnosť v súdnictvo, čo je veľmi zlý signál pre celú spoločnosť. My spoločne uvažujeme o tom, ako vrátiť tú dôveryhodnosť. Čo spraviť pre to, aby ľudia verili, že súdy vždy budú objektívne a budú konať v záujme občanov.

Za viac ako tri v úrade som menoval stovky nových sudcov. A skutočne som mal z týchto mladých ľudí nesmierne dobrý pocit. Sú to ľudia, ktorí chcú vrátiť súdnictvo dobré meno. Chcú byť hrdí na to, že sú sudcovia. A ja som veľmi rád, že aj tento výber ďalej pokračuje a že máme pripravených ďalších mladých ľudí, ktorí by mali vrátiť dôveru v súdnictvo.

Pravdaže s tým súvisí aj odchod sudcov, ktorí dosiahnu vek 65 rokov, vek dôchodku. Tam, žiaľ, nastáva trochu chaos a netransparentnosť. Keď na jednej strane ústava hovorí, že prezident môže  na základe podania zo Súdnej rady odvolať sudcu. Pričom ja som vždy vopred hovoril o pravidlách, ktorými sa riadim, a v prípade, ak niektorý okresný alebo krajský súd potreboval, aby daný sudca bol ešte aktívny, vždy som vyhovel tejto žiadosti a zohľadňoval som to.

Na druhej starne je tu aj nález Ústavného súdu, ktorý umožňuje Súdnej rade hlasovať, či vôbec predloží prezidentovi sudcu, ktorý dosiahol 65 rokov.

Obaja sme sa zhodli na tom, že tak, ako som v roku 2015 navrhol Národnej rade, aby bola zmenená ústava, ako je to v okolitých štátoch – aby bol v ústave stanovený presný vek, kedy sudca skončí vo funkcii –, to by bolo presne to, čo by sme potrebovali. Aby to bolo transparentné, jasné. Aby každý dopredu vedel, čo môže očakávať.“

Zdroj foto a info: prezident.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika. Klientom pripravia liečebný plán na mieru

V Bratislave otvorila svoje brány komplexná stomatologická klinika KRÄU CLINIC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *