pondelok , 25 mája 2020
Home / EKONOMIKA / U.S. Steel Košice plánuje zaviesť skrátený pracovný týždeň na dlhšie obdobie

U.S. Steel Košice plánuje zaviesť skrátený pracovný týždeň na dlhšie obdobie

KOŠICE 15. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť U.S. Steel Košice (USSK) plánuje predĺžiť zavedenie štvordňového pracovného týždňa aj na nasledujúce mesiace pre situáciu na trhu s oceľou.

Informoval o tom v utorok prezident USSK James E. Bruno po stretnutí s ministrom hospodárstva Petrom Žigom. „Všetky kroky, ktoré robíme, týkajúce sa skrátenia pracovného týždňa, robíme po stretnutí s odborármi a budeme v tom pokračovať aj naďalej,“ uviedol Bruno.

Diskusia a o forme pomoci

Peter Žiga po stretnutí povedal, že vláda sa bude snažiť pomôcť USSK v tejto situácii a ministerstvo začalo diskutovať so spoločnosťou ale aj inými veľkými zamestnávateľmi o forme pomoci.

USSK by sa mohla stať takzvaným strategickým zamestnávateľom. “Ide o firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 10 tisíc zamestnancov. To sú zamestnávatelia, ktorí keď začnú mať nejaké problémy, výrazne by to mohlo zatriasť trhom práce,“ konštatoval Žiga.

Ako ďalej James Bruno podotkol, situácia na trhoch s oceľou bola v prvom kvartáli veľmi zlá a prognózy na najbližšie obdobie tiež nevyzerajú najlepšie.

Možnosť čerpania neplateného voľna

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 70 percent mzdy.

Po rokovaniach o tom vtedy informoval predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga. Informoval takisto, že skrátený týždeň platí taktiež pre viceprezidentov, generálnych manažérov, riaditeľov a vedúcich oddelení jednotlivých útvarov.

Od polovice apríla mohli zamestnanci USSK čerpať neplatené voľno. Ponuka platila od Veľkonočných sviatkov až do konca apríla, pričom v takom prípade si zamestnanci, ktorí sa pre tento krok rozhodli, museli platiť pomernú časť zdravotného poistenia. Koľkí takúto ponuku prijali, vedenie hutníckej spoločnosti ani odborári nekomentovali.

Viac k témam: hutníctvo, minister hospodárstva SR, Ministerstvo hospodárstva SR, OZ KOVO U.S.Steel Košice, U.S. Steel
Zdroj: Webnoviny.sk – U.S. Steel Košice plánuje zaviesť skrátený pracovný týždeň na dlhšie obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Aké dopady by mali zavreté obchody v nedeľu? Podľa analytikov by mohli prísť ľudia aj o prácu

Drvivá väčšina ľudí tak v nedeľu pracuje mimo sektor maloobchodu, upozorňuje inštitút INESS.

Jeden komentár

  1. Ešte sa len trh “nadýchol a zakašľal” a už sú na svete restriktivne opatrenia v oblasti nákladov a to práve na mzdy zamestnancov, ktoré v štruktúre nákladov USSK tvoria ani nie celých 10%! Brutto marža USSK na tone predajnej oceli tvorí cca. 40% a každý rok idú na plnú kapacitu výroby, kde 1.a 4.Q sú cyklicky slabšie. Priemerná realizovaná cena bola v 1.Q. 596, – €/t predajnej ocele a kapacita výroby išla na 96%! Na 2.Q.ponizili ceny o cca. 15€/t, ale trh je presyteny poklesom priemyselnej výroby a nie importami z “neekologickych a neferovych oblasti”. Štátne subvencie, Memoranda a neuplatnie dodatočného zdanenia za ekológiu, “monopolno-dominantné” postavenie na trhu SR/oblasť EU viedli k neumernemu navysovaniu platov a premnozenia postov tzv. “TOP manažérov”, na úkor strednej triedy radových zamestnancov a robotníkov.
    Každoročne sa zisk pohybuje v stamilionyoch Eur a koľko bol deklarovaný od roku 2001-2005(prázdniny v sume 500mil USD) a potom smiešne sumy až po posledné roky, kvôli úveru na investíciu a uzávierkam voči bankám a USSK sro Košice, nie USS USA! (ta s kosickou sro nemá nič finančné, uctovne a nepreberá právne záväzky) USS Services Ltd USA je v roli správcu a USS manažérove platy sa refunduju.
    Naozajstná kríza bola v rokoch 1998-2000,keď bola tona ocele za 400-500 DM a aj vtedy išli VSŽ na plnú kapacitu, mzdy s premiami boli nekratene a zamestnancov bolo 15000 v hutníckej časti a ďalšie tisíce v ostatných častiach holdingu VSŽ !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *