pondelok , 17 februára 2020
Home / VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY / HOKEJOVÝ DUKÁT sa stal bestsellerom. V Kremnici vyrazili iba 3 tisíc kusov a pre Fínov sa stal dukát talizmanom

HOKEJOVÝ DUKÁT sa stal bestsellerom. V Kremnici vyrazili iba 3 tisíc kusov a pre Fínov sa stal dukát talizmanom

Pri príležitosti Majstrovstiev sveta v hokeji vydali minulý týždeň v Košiciach KOŠICKÝ 1 DUKÁT s hokejovou tématikou. Zo špeciálneho hokejového dukátotu sa stal bestseller a ľudia za ním doslova šalejú.

Zisťovali sme, čo je príčinou takého velľkého záujmu a drobnú mincu. Podarilo sa nám zistiť, že mincu kupujú prevážne zahraniční hokejoví fanúšikovia z Fínska, Anglicka a Ameriky, ktorí na cenu dukátu vôbec nehľadia. Dukát v zberateľskej karte stojí oficiálne necelé štyri eurá ale medzi fanúšikmi na štadióne sa jeho cena pohybuje medzi 7 až 10 eurami.

Prečo taký záujem a prečo vybehla cena hokejového dukátu?

„V Mincovni Kremnica š.p. vyrazili limitovanú edíciu len 3 000 kusov hokejových dukátov,“ uviedol na našu otázku šéf združenia KOŠICKÝ DUKÁT Vladimír  Gürtler, ktorý stojí už piatym rokom za projektom košického lokálneho platidla.

„Kedže počet dukátov je limitovaný a fanúšikov je veľa, to mohlo byť príčinou rastu ceny hokejového dukátu,“ dodal Gürtler, ktorý nás tiež upozornil na zaujímavé detaily hokejového dukátu.

Na hrudi jedného z hokejistov silueta slovenského dvojkríža a na ramene druhého hokejistu je silueta českej (bývalej československej) vlajky.

Po zmenách štátneho znaku na dresoch slovenských hokejistov, ktoré inicioval predseda parlamentu Andrej Danko tak môže byť štátny znak na košickom dukáte naozaj zaujímavou atrakciou, ktorá ženie cenu tejto košickej raritnej mince prudko hore.

V košickom známom pivovare Hostinec prijímajú dukáty ako lokálne platidlo o čom sa presvedčil osobne aj náš redaktor. Objednal si pivovú novinku, špeciálne uvarené pivo s názvom BodyCheck a zaplatil dukátmi.

Majiteľ HOSTINCA Peter Škripko uviedol, že pivovar HOSTINEC akceptuje miestne lokálne platidlo KOŠICKÝ DUKÁT už od roku 2016 a bude v tom ďalej pokračovať.

„Fanúšikom hokeja sme pripravili darček v podobe hokejového jednodukátu zadarmo. Každému z návštevníkov k účtu s konzumáciou nad 50 eur v našom pivovare dávame hokejový dukát grátis, berú ho hlavne Fíni,“ uviedol Škripko.

HOKEJOVÝ DUKÁT v pohľadnicovej karte (1000 kusov) alebo len v plastovej bubline (2000 kusov) je možné si zakúpiť v Mestskom informačnom centre vedľa Dómu sv. Alžbety na Hlavnej ulici 32 v Košiciach.

Záujem fanúšikov hokeja a hokejový dukát pociťuje mestské informačné centrum vo veľkom rozsahu. „Nedá sa presne určiť, z ktorých štátov sú kupujúci dukátov. Kupujú  ich aj Slováci aj cudzinci. Keď sú v dresoch, tak tušíte odkiaľ sú. Hlavne ich berú Fíni a Angličania ale dosť je aj Nemcov. V podstate každý druhý nákup za posledné dni je košický dukát a považujem ho tak za náš bestseller. Očakávam, že za pár dní ho úplne vypredáme,“ konštatoval Ladislav Korán z mestského informačného centra. „Mám pocit, že fínski fanúšikovia ten hokejový dukát kupujú nielen ako pamiatku na Košice a majstrovstvá sveta ale skoro ako by to bol nejaký zvláštny talizman,“ dodal s úsmevom šéf MIC Korán.

Členovia združenia KOŠICKÝ DUKÁT na výmenu tovarov a služieb si môžu hokejové dukáty objednať za členský vklad tiež cez web alebo priamo telefonicky na tel. 0911 177 007. Prví členovia získali hokejové dukáty 1:1 k euru, teraz je kurz už vyšší, uvádza na svojom webe www.kosickydukat.sk združenie.

Projekt lokálneho platidla KOŠICKÝ DUKÁT funguje v Košiciach od roku 2015 a za ten čas si získal tisícky priaznivcov. Dukáty akceptuje okolo 30 prevádzok ako sú reštaurácie, kaviarne a známe hotely.  Doteraz boli vydané dukáty v nominálnych hodnotách 1, 2, 5, 10, 50 a 100 dukát.

Zdroj info a foto: TU a TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOK: Prizná sa MAZÚREK k užívaniu ANABOLÍK ? DROGY priznal TRUBAN a ospravedlnil sa

Na hlavu kotlebovca Miňa Mazúreka sa zniesli naozaj šokujúce obvinenia. Na sociálnych sieťach sa začali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *