pondelok , 25 mája 2020
Home / EKONOMIKA / U.S. Steel Košice čelí vyššej cene za prácu, preto pristúpil k sérii úsporných opatrení

U.S. Steel Košice čelí vyššej cene za prácu, preto pristúpil k sérii úsporných opatrení

KOŠICE 3.mája (WebNoviny.sk) – V spoločnosti U.S.Steel Košice (USSK) museli pristúpiť k celej sérii úsporných opatrení po tom, ako sa od začiatku mája tohto roka opätovne zvýšili príplatky pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu.  Pre agentúru SITA to uviedol hovorca USSK Ján Bača.

“Príplatky za prácu v noci a cez víkendy boli vždy súčasťou našej kolektívnej zmluvy. Práve preto je zlé, ak sa politici zamerajú na vyriešenie problémov vo firmách a zanedbávajú pritom vytváranie dobrého podnikateľského prostredia. Vstúpili tým veľmi rázne do krehkého prostredia, ktoré sa tvorí roky a veľmi citlivo reaguje na zmeny na trhu,“ informoval Bača.

Príplatky za prácu v noci a cez víkend

Ako dodal, popri vysokých cenách energií na Slovensku a masívnych importoch dampovanej ocele teraz čelí firma aj vyššej cene práce.

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní stúpa z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda aktuálne z 0,90 eura na 1,20 eura.

V prípade rizikovej práce ide o zvýšenie z 35 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy, čo je nárast z 1,05 eura na 1,50 eura. Ak sa u zamestnávateľa pracuje prevažne v noci, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v noci, od mája tohto roka najmenej však vo výške 35 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy, teda najmenej v sume 1,05 eura.

Takáto výnimka sa však vzťahuje len na zamestnanca, ktorý nevykonáva rizikovú prácu. V pracovnej zmluve je možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory, a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Zmeny od začiatku mája

Príplatok za prácu v sobotu sa od mája tohto roka zvyšuje z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Ide o nárast z 0,75 eura na 1,50 eura. Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v sobotu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v sobotu, od mája tohto roka aspoň v sume 45 % z minimálnej hodinovej mzdy, teda v sume 1,35 eura.

V pracovnej zmluve je možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Vyššie príplatky majú zamestnanci od začiatku mája aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky sa zvyšujú z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,50 eura na 2,99 eura.

Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v nedeľu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve bude možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v nedeľu, od mája tohto roka najmenej vo výške 90 % z minimálnej hodinovej mzdy (2,69 eura). V pracovnej zmluve je pritom možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Viac k témam: nočné príplatky, U.S. Steel
Zdroj: Webnoviny.sk – U.S. Steel Košice čelí vyššej cene za prácu, preto pristúpil k sérii úsporných opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Aké dopady by mali zavreté obchody v nedeľu? Podľa analytikov by mohli prísť ľudia aj o prácu

Drvivá väčšina ľudí tak v nedeľu pracuje mimo sektor maloobchodu, upozorňuje inštitút INESS.

Jeden komentár

  1. Rudolf Weinberger

    Ešte sa len trh “nadýchol a zakašľal” a už sú na svete restriktivne opatrenia v oblasti nákladov a to práve na mzdy zamestnancov, ktoré v štruktúre nákladov USSK tvoria ani nie celých 10%! Brutto marža USSK na tone predajnej oceli tvorí cca. 40% a každý rok idú na plnú kapacitu výroby, kde 1.a 4.Q sú cyklicky slabšie. Priemerná realizovaná cena bola v 1.Q. 596, – €/t predajnej ocele a kapacita výroby išla na 96%! Na 2.Q.ponizili ceny o cca. 15€/t, ale trh je presyteny poklesom priemyselnej výroby a nie importami z “neekologickych a neferovych oblasti”. Štátne subvencie, Memoranda a neuplatnie dodatočného zdanenia za ekológiu, “monopolno-dominantné” postavenie na trhu SR/oblasť EU viedli k neumernemu navysovaniu platov a premnozenia postov tzv. “TOP manažérov”, na úkor strednej triedy radových zamestnancov a robotníkov.
    Každoročne sa zisk pohybuje v stamilionyoch Eur a koľko bol deklarovaný od roku 2001-2005(prázdniny v sume 500mil USD) a potom smiešne sumy až po posledné roky, kvôli úveru na investíciu a uzávierkam voči bankám a USSK sro Košice, nie USS USA! (ta s kosickou sro nemá nič finančné, uctovne a nepreberá právne záväzky) USS Services Ltd USA je v roli správcu a USS manažérove platy sa refunduju.
    Naozajstná kríza bola v rokoch 1998-2000,keď bola tona ocele za 400-500 DM a aj vtedy išli VSŽ na plnú kapacitu, mzdy s premiami boli nekratene a zamestnancov bolo 15000 v hutníckej časti a ďalšie tisíce v ostatných častiach holdingu VSŽ !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *