BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko je už pätnásť rokov súčasťou Európskej únie. Slovensko zaznamenalo najväčší hospodársky rozmach práve po vstupe do EÚ.
V roku 2004 bol hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa na úrovni 57 % priemeru EÚ a v roku 2016 už bol na úrovni 77 % európskeho priemeru.
HDP na obyvateľa na Slovensku vzrástol v období rokov 2003 až 2017 o 94 %, čo znamená, že sa životná úroveň v tomto období takmer zdvojnásobila. Uviedlo to Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v tlačovej správe.
Export sa strojnásobil
Slovensko je súčasťou európskeho jednotného trhu, ktorý umožňuje bezproblémový export slovenských výrobkov.
Ten sa od vstupu Slovenska do EÚ strojnásobil a v súčasnosti tvorí podľa komisie jeden z hlavných pilierov slovenskej ekonomiky, pričom približne 85 % slovenského exportu ide práve na európske trhy.
Vstup do EÚ Slovensku tiež pomohol prilákať zahraničné investície. Takmer 90 % priamych zahraničných investícii pochádza z krajín EÚ.
Investície z Junckerovho plánu
Únia v rámci svojej politiky súdržnosti a od roku 2014 aj v rámci Investičného plánu pre Európu – tzv. Junckerovho plánu, investovala nemalé finančné prostriedky, aby nové členské štáty mohli v raste a príjmoch dosiahnuť priemer EÚ.
Štrukturálne financovanie z EÚ predstavuje 60 % všetkých verejných investícií na Slovensku. Únia investuje v rámci štrukturálneho financovania 2 830 eur na obyvateľa Slovenska.
Ako skonštatoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, vstup do EÚ bolo pre Slovákov prínosom. Ako príklad uviedol zrušenie roamingových poplatkov v rámci únie, neplatenie za bankové prevody, či reklamovanie chybného tovaru v dvojročnej záruke.
Euro prinieslo nižšiu infláciu
Ide pritom podľa neho len o zlomok výhod. Vďaka vstupu do Schengenského priestoru na 94 % slovenských hraníc odpadli hraničné kontroly, uľahčil sa voľný pohyb osôb i tovaru.
Už osem rokov platia Slováci spoločnou európskou menou euro, ktoré prinieslo podľa Európskej komisie okrem iného nižšie náklady na bankové transakcie a nižšiu infláciu. Tú má Slovensko v súčasnosti jednu z najnižších v celej EÚ.
Vďaka euru je pre Slovákov jednoduchšie cestovať a platiť za tovary a služby vo väčšine členských štátov EÚ. Výhody prinieslo euro aj podnikom, ktorým odbúralo kurzové riziká, znížilo transakčné náklady, prinieslo väčšiu stabilitu a predvídateľnosť.
Viac k témam: EK Európska komisia, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Po vstupe do Európskej únie zaznamenalo Slovensko najväčší hospodársky rozmach © SITA Všetky práva vyhradené.