streda , 12 augusta 2020
Home / ZAUJÍMAVOSTI / Sulíkovci: Židia by mohli pochovávať svojich zosnulých skôr ako doteraz

Sulíkovci: Židia by mohli pochovávať svojich zosnulých skôr ako doteraz

Lehota, počas ktorej nesmie byť zosnulý pochovaný, sa neskráti zo súčasných 48 hodín od smrti na polovicu. Plénum totiž odmietlo novelu zákona o pohrebníctve, ktorou chceli poslanci SaS vyjsť v ústrety Židovskej náboženskej obci, nakoľko sa u nich vyžaduje pochovávanie v kratšom čase.

Liberáli sú presvedčení, že súčasná 48-hodinová lehota, počas ktorej nesmú byť ľudské pozostatky pochovávané, zasahovala do ústavného práva Židov na slobodu náboženskej viery a vyznania. Zmenou však nechceli meniť možnosť nariadiť pitvu.

Poslanci SaS zároveň navrhovali upraviť pravidlá, ktoré hovoria o ochrannom pásme krematória a pohrebiska. Aktuálne platí, že ochranné pásmo krematória je priamo zo zákona 100 metrov od hranice jeho pozemku, pričom v tomto pásme sa nesmú povoľovať ani umiestňovať budovy okrem tých, ktoré poskytujú služby súvisiace s pohrebníctvom. V prípade pohrebiska má takéto pásmo šírku 50 metrov.

Liberáli nechceli, aby to bolo striktne dané zákonom. Kompetenciu určiť šírku ochranného pásma preto navrhovali delegovať na obce. Tie mali mať možnosť ho cez všeobecne záväzné nariadenie zúžiť, resp. vôbec ho nevytýčiť. Rovnako mali mať právo rozhodovať o budovách v ochrannom pásme, ale tak, aby zohľadnili pietny charakter krematória či pohrebiska.

msz

Zdroj foto a info: web a uzzno.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOKujúce odhalenia: Agent Kyselica, agent Šťastný a 307 agentov s krycou legendou sudca

Korupcia, vypaľovanie kandidátov na sudcov a iné podozrenia zo závažnej trestnej činnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *