Home / ZAUJÍMAVOSTI / Cigánsky Bašavel láka na nábrežie Dunaja už dnes

Cigánsky Bašavel láka na nábrežie Dunaja už dnes

Deviaty ročník festivalu rómskej kultúry Cigánsky Bašavel sa bude konať na námestí Eurovea dnes počas celého popoludnia. Oslava autentickej rómskej hudby a tanca pokračuje v sne o búraní predsudkov. Bašavel ponúka program pre celú rodinu od klasiky, cez rap, tradičnú rómsku hudbu, ukážky cirkusového umenia aj ochutnávku rómskych špecialít.

Počas poslednej augustovej soboty si môžete vychutnať atmosféru medzinárodného multižánrového open-air festivalu rómskej hudby, tanca a tradičných remesiel. Tento rok bude Cigánsky Bašavel na námestí Eurovea pri Dunaji a od 15.00 do 22.00 hodiny predvedú nadšení mladí ľudia, čo sa za dvanásť rokov v Divých makoch naučili.

Festival vznikol v roku 2009 s cieľom vytvoriť pódium pre vynikajúcich rómskych umelcov, dať im príležitosť ukázať svetu svoje temperamentné umenie. Cigánsky Bašavel je miesto, kde sa stretávajú ľudia, ktorí majú radi pestrofarebnosť života a vedia, že spoločné zážitky zbližujú a pomáhajú spoznávať ľudí a zvyky, ktoré by inak nemali ako spoznať. Tento rok bude festival moderovať známy tanečník a choreograf Ladislav Cmorej, ktorý sa venuje tanečným workshopom.

„Hlavnými hviezdami budú naše Divé maky, úžasní mladí ľudia, ktorých podporujeme v rozvoji ich hudobného, tanečného, divadelného či iného talentu. Ich energia a radosť sú dôvody, prečo každoročne organizujeme takýto náročný festival. Dávame im priestor, ktorý by inak zrejme nedostali. Je nesmierne dôležité, že vystupujú na profesionálnej úrovni a získavajú obdiv publika, pretože táto spätná väzba im zvyšuje sebavedomie, ktoré nutne potrebujú, aby víťazili nad nepriazňou osudu,“ hovorí správkyňa organizácie Divé maky Barbora Kohútiková.

V programe festivalu vystúpia napríklad raperi zo združenia Divé maky pod názvom HD Error, tradičná rómska kapela Hollosy band či maďarská rómska kapela Karavan Familia. Pod vedením Nadi Uherovej predvedú deti z Divých makov divadlo, zaznie aj matiné klasickej hudby.

Galaprogram detí z Divých makov a ich hostí, tentokrát nimi bude tanečná skupina Credance a ohňová šou, opäť pripravila vynikajúca huslistka a primáška Barbora Botošová. Večer uzavrie letné kino s premietaním rómskeho filmu.

Zdroj foto a info: web, fb a PR manažérka Oľga Valentová

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ÚDER ZO ZÁHROBIA generála Lučanského ? Pýta sa exkotlebovec RADAČOVSKÝ

Emeritný sudca a bývalý kandidát kotlebovej strany do európskeho parlamentu a v súčasnosti slovenský europosloanec …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *