Home / SLOVENSKO / O talár na Ústavnom súde SR opäť zabojuje aj Procházka, sú známe všetky mená

O talár na Ústavnom súde SR opäť zabojuje aj Procházka, sú známe všetky mená

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – O talár na Ústavnom súde SR zabojuje rovných 30 kandidátov a kandidátok. Uviedol to krátko po 16:00, teda konečného termínu na podanie kandidátok, predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD).

Splnenie podmienok

Oproti prvej, februárovej voľbe, je to o desať kandidátov menej, pričom v súčasnosti sa o tento post neuchádza expremiér Robert Fico (Smer-SD) ani poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

Najviac inštitúcie navrhovali šéfku Najvyššieho súdu SR Danielu Švecovú. Medzi nominovanými je aj päť nových osobností, ktoré neabsolvovali prvú februárovú voľbu – Pavol Boroň, Katarína Čechová, Stanislav Irsák, Rastislav Kaššák a Vlastimil Pavlikovský.

Ústavný súd SR v súčasnosti funguje v obmedzenom režime, keď na ňom zostali iba štyria sudcovia z trinástich, pričom je funkčný iba jeden trojčlenný senát. Národná rada SR má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Výbor bude posudzovať aj to, či uchádzači spĺňajú zákonom stanovené podmienky.

Osobná prezentácia

„Oprávnené inštitúcie a osoby podali celkovo 51 návrhov, pričom sa o post na Ústavnom súde SR uchádza 30 kandidátov. Technické záležitosti budeme riešiť na ústavnoprávnom výbore, pričom sú zatiaľ úvahy o tom, že by uchádzači boli časovo limitovaní. Podľa môjho názoru je dostatočný počet kvalitných kandidátov a budem apelovať na poslancov, aby sme zvolili potrebný, teda plný počet 18 kandidátov,“ povedal Madej.

Na verejné vypočutie pozve výbor všetkých kandidátov, aj napriek tomu, že ho niektorí už absolvovali. „My pozveme všetkých a budeme radi, ak sa prídu osobne prezentovať,“ dodal. Predseda výboru Madej zároveň potvrdil, že vypočúvanie nemá záväzný charakter a neúčasť na ňom neznamená, že konkrétny uchádzač nebude zaradený na hlasovanie.

Nominovaní sú: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Eva Fulcová, Radovan Hrádek, Stanislav Irsák, Martin Javorček, Rastislav Kaššák, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Miloš Maďar, Pavol Malich, Michal Matulník, Peter Melicher, Peter Molnár, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Marek Tomašovič, Michal Truban a Martin Vernarský.

Viac k témam: voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – O talár na Ústavnom súde SR opäť zabojuje aj Procházka, sú známe všetky mená © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *