Home / SLOVENSKO / Rozhodnutie o protiústavnosti zákona o bezpečnostných previerkach sudcov vytvorilo podľa Gála precedens

Rozhodnutie o protiústavnosti zákona o bezpečnostných previerkach sudcov vytvorilo podľa Gála precedens

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie Ústavného súdu SR z konca januára tohto roka o protiústavnosti ústavného zákona o sudcovských bezpečnostných previerkach môže vytvoriť precedens do budúcnosti.

Uviedol to pre agentúru SITA minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že podľa jeho názoru z pohľadu právneho formalizmu ústavný súd rozhodnutím narušil formálne právo. Rezort zriadi k rozhodnutiu pracovnú skupinu, ktorá by mala povedať, ako naň reagovať.

Formálne právo bolo narušené

Podľa Gála existuje viacero možností, cez zmenu Ústavy SR, až po jeho akceptovanie s tým, že išlo o jednorazové rozhodnutie. Ústavný súd SR na konci januára označil ústavný zákon Národnej rady SR o bezpečnostných previerkach sudcov za protiústavný.

Niektorí sudcovia, ktorí prijali takéto rozhodnutie, sa však z ústavného súdu vrátia na svoje domovské súdy, a teda rozhodovali aj o vlastných previerkach v budúcnosti. Ide o prvé rozhodnutie súdu v prípade ústavného zákona. Na jeho schválenie je pritom v Národnej rade SR potrebných minimálne 90 poslaneckých hlasov.

„Keď sa precedens raz vytvorí, obávam sa, že môže byť využitý aj v budúcnosti. Ak vychádzam čisto z právneho formalizmu, tak Ústavný súd SR nemá právomoc vyplývajúcu z Ústavy SR, čiže formálne právo bolo narušené. Na druhej strane sú tu isté názory, že prirodzené právo má jadro ústavy a ústavný súd sa môže vyjadriť aj k iným témam, ktoré mu nevyplývajú priamo z ústavy,“ povedal Gál.

Sú rôzne možnosti

Na otázku, ako bude reagovať na rozhodnutie ministerstvo, odpovedal jeho šéf tak, že bude zriadená pracovná skupina, ktorá posúdi všetky dostupné možnosti.

„Som na vážkach, ako s týmto rozhodnutím naložiť, preto zriadime pracovnú skupinu. Sú rôzne možnosti, buď povieme, že išlo o jednorazové rozhodnutie a necháme to tak, alebo zmeníme Ústavu SR, alebo to necháme na prirodzený vývoj, čo na to povie ďalšie plénum Ústavného súdu SR,“ doplnil.

Podľa ministra nešlo v rozhodnutí o nespokojnosť so samotnými bezpečnostnými previerkami, ale skôr spôsobom ich realizácie. Gál si však v súčasnosti nevie predstaviť inú formu ich vypracovania.

Bezpečnostné previerky udeľuje Národný bezpečnostný úrad, ktorý pri ich vypracovaní vychádza z podkladov bezpečnostných štátnych inštitúcií. Previerky existujú v rôznych stupňoch prevedenia, od menej náročných, až po úroveň „prísne tajné“.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, Most-Híd, sudcovia, Ústava SR, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozhodnutie o protiústavnosti zákona o bezpečnostných previerkach sudcov vytvorilo podľa Gála precedens © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom ročníku Komunitných grantov Nadácie Veolia získalo finančnú podporu až deväť organizácií

O grant mohli tentoraz požiadať organizácie z Petržalky, z Dúbravky a z Podunajských Biskupíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *