Home / SLOVENSKO / Slovensko potrebuje podľa opozície takých statočných ľudí, akými boli zavraždení Kuciak a Kušnírová

Slovensko potrebuje podľa opozície takých statočných ľudí, akými boli zavraždení Kuciak a Kušnírová

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Rok po vražde novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej Slovensko stále stojí na rázcestí.

Ako ďalej uviedla SaS vo svojej reakcii, ak obyvatelia nepochopia, že stranám vládnej koalície, osobitne Smeru-SD a SNS, sú spravodlivosť a právny štát prekážkou v ich činnosti, nemôžu nastať demokratickou cestou žiadne pozitívne zmeny.

To pozitívne, čo liberáli po roku od týchto tragických a alarmujúcich udalostí vidia, je výsledkom úsilia jednotlivcov v polícii a na prokuratúre, ktorí poháňaní nespokojnosťou občanov nachádzajú odvahu ísť proti prúdu. Z toho dôvodu je v kolúznej väzbe Marian Kočner a preto bol odsúdený za daňové podvody Ladislav Bašternák.

Slovensko je stále demokratická krajina

Podľa SaS je Slovensko stále demokratická krajina, hoci s podlomenou vierou ľudí v spravodlivosť. „Jedine občania však môžu v krajine vytvoriť politické prostredie, v ktorom sa mafiánom nebude dariť. Ani tým s hrubými krkmi, ani tým v bielych golieroch. Sú pred nami troje voľby: voľby prezidenta, voľby do Európskeho parlamentu a nakoniec voľby parlamentné. Sú to tri kľúčové príležitosti, aby Slovensko z toho rázcestia vykročilo správnym smerom,“ uviedol líder SaS Richard Sulík.

Ako uviedli vo vyhlásení k výročiu predstavitelia OKS predseda Ondrej Dostál a podpredseda Ivan Kuhn, pred rokom Slovensko prišlo o skvelého investigatívneho novinára, ktorý sa nebál odhaľovať rôzne kauzy týkajúce sa bohatých podnikateľov a vplyvných politikov.

„Za svoju statočnosť zaplatil nielen svojím životom, ale aj životom svojej snúbenice. Slovensko potrebuje ľudí, ktorí budú vo svojom živote rovnako občiansky statoční, ako bol Ján Kuciak. Iba tak sa Slovensko stane lepšou krajinou pre život,“ uviedli v stanovisku.

Nevzdať sa a pokračovať

Predstavitelia hnutia OĽANO si pripomenuli prvé výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej položením venca a zapálením sviečok na Námestí SNP v Bratislave.

Podľa nich je v týchto chvíľach dôležité nevzdať sa a pokračovať v zápase za spravodlivosť a lepšie Slovensko. Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, na slovenskej politickej scéne sa po roku toho veľa nezmenilo.

„Niektoré tváre odišli, niektoré nové prišli, ale spôsoby ostali rovnaké. Stále nie sú potrestaní tí, ktorí sa neprávom obohacovali, stále sa tie isté skupiny priživujú na obrovských zákazkách a profitujú na eurofondoch. Stále tu vládne generácia politikov, ktorá nemá pre Slovensko žiadnu štátotvornú myšlienku a štát vníma len ako príležitosť na profit,“ upozornila Remišová.

Predseda OĽANO Igor Matovič adresoval čestným policajtom, prokurátorom a premiérovi Petrovi Pellegrinimu niekoľko výziev. „Vyzývam premiéra Pellegriniho, aby po roku od vraždy, keď sa každý deň ukazovalo, že za vraždu je viac a viac zodpovedný Smer a ľudia blízko Smeru, aby sa čím skôr odstrihol od tejto skorumpovanej strany a aby čím skôr ukázal Robertovi Ficovi, kde je jeho miesto. Zároveň vyzývam všetkých čestných policajtov a prokurátorov, aby nabrali odvahu sa odstrihnúť od skorumpovanej mafie, ktorá v minulosti ovládla políciu a prokuratúru, a aby stáli na strane spravodlivosti,“ povedal Matovič.

Obvinili štyroch ľudí

Vo štvrtok 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Verejnosť sa o vražde dozvedela v pondelok ráno 26. februára 2018. Ešte v ten deň vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou.

Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej štyria obvinení, konkrétne Tomáš Sz. a Miroslav M. ako vykonávatelia, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára uviedol, že orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára 2019, pravdepodobne to však nestihnú.

Viac k témam: OKS Občianska konzervatívna strana, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko potrebuje podľa opozície takých statočných ľudí, akými boli zavraždení Kuciak a Kušnírová © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Predstavujeme región Liptov: V lete sú najviac v obľube vodné parky, Liptovská Mara či cyklotrasy

Komplexná infraštruktúra cestovného ruchu s výborným pokrytím ubytovacích kapacít, dostupné služby či rozmanitá príroda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *